Sosyal Medya

Güncel

Biontech mi Sinovac mı daha etkili?

Türkiye’de koronavirüs salgınında BionTech ve Sinovac aşıları uygulanıyor. Vatandaşlar arasında BionTech mi, Sinovac mı? sorusu tartışılırken Prof. Dr. Güner Sönmez'den cevap geldi.Türkiye’de koronavirüs salgınında tablo her geçen gün ağırlaşırken, bir yandan da aşı uygulaması devam ediyor. Çin aşısı Sinovac’ın yanı sıra BionTech aşısı da uygulanmaya başlandı. Bunun üzerine vatandaşlar hangi aşıyı olmak gerektiği yönünde soru soruyor.
 
Prof. Dr. Güner Sönmez bu tartışmalara yanıt verdi.
 
Sosyal medya hesabı Twitter’dan Sinovac ve BionTech aşılarının özelliklerini anlatan Prof. Sönmez, şunları paylaştı:
 
“BionTech mi Sinovac mı sorusu yılın sorusu oldu. Bir daha sorulmamak ümidiyle yazayım; İkisi de ağır hastalıktan ciddi şekilde koruyor. BionTech daha etkili. Stent takılmış olması, geçirilmiş ameliyatlar, diyabet, tansiyon, penisilin alerjisi ikisini de olmaya engel değil. Kanser tedavisi görenler, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar ve yaşlılarda bağışıklık cevabı daha zayıf olabileceği için BionTech tercih edilebilir. İki aşı da alerjiyi tetiklemez, kan sulandırıcı kullanmak gerekmez.
 
BionTech yapıldıktan iki hafta sonra da koruyucu. Sinovac ilk dozda koruyuculuğu düşük. İkinci dozdan iki hafta sonra asıl koruyuculuğu. BionTech aşısı, yapılan kimsenin virüs kapması halinde başkasına bulaştırmasını da yüzde 90'ın üzerinde engelliyor. Sinovac için bu oran bilinmiyor. Her iki aşının da son dozundan sonra yine de enfekte olabilirsiniz. Ama ağır geçirme riskiniz düşük.
 
BionTech ilk dozdan sonraki 10-14 güne kadar, Sinovac'ta ise ikinci dozdan sonra 12-14 güne kadar virüs bulaşırsa yine hastalığı aşı olmamış gibi geçirebilirsiniz. Çevremde ikinci dozdan 15 gün sonra hastalananlar oldu. Ama ağır geçiren görmedim. Siz yine de hangi aşıyı yaptırdığınızda kendinizi rahat hissedeceksiniz onu yaptırın. Mümkünse BionTech mi Sinovac mı diye bir daha sormayın."

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.