Sosyal Medya

Ramazan ve oruç bizim neyimiz olur?

Ramazan ve oruç bizim neyimiz olur ve bizi nasıl dönüştürür?Rabbimizin sünneti gereği her yıl karşıladığımız Ramazan hakikaten hatırlattıklarıyla on bir ayın sultanı ve imamesidir. Ondaki en büyük mektep olan oruç müthiş bir terbiyecidir. Usta şairimiz Sezai Karakoç “Oruç, insanın katıldığı, her yıl bir ay katıldığı bir ruh şölenidir..." diyor. Ancak bunun için onu öksüz bırakmadan güzel ağırlayarak bir ruh şölenine çevirmek tamamen bizim elimizde.
 
Ramazan ve oruçla ilgili söyleyeceklerimizi özümseyip içselleştirebildiğimiz zaman o şölenden haz alabiliriz. İşte Ramazan ve orucun bizi dönüştürebilmesi için temiz ve geniş bir bilinç potasında erimemiz gerekir. Eğer bu ruh dinginliğine ve arılığına ulaşabilirsek farkındalık ve dönüşüm gerçekleşiyor demektir. Dememiz o ki bu bilinç ve fırsatlar ihmal edilirse  Ramazan ve oruç iyi değerlendirilmeden kaçırılmış demektir.
 
O halde Ramazan ve oruçta hangi manevi zenginlikler vardır: 
 
Ramazan en başında yaratılışımızın o temiz fıtratına, çağımızın teknoloji diliyle fabrika ayarlarımıza dönebilme imkanıdır. İçinde bulunduğumuz evrenin ve yaşadığımız hayatın anlamını her yıl hatırlatan çok özel bir tablodur. Kıymetini ve onurunu Kur’an’dan alan dolayısıyla Kur’an ayı diye isimlendirilmeyi hak eden seçkin bir aydır. Suretimizin donanımlarıyla yaptığımız algılarımıza ara verip siretimizin projeksiyonlarını hayatımıza çevirmektir. Gecemize gündüzümüze dadanan kötülük çiçeklerini solduracak sihirli bir süreçtir. Ramazan ve oruç gereksiz dallarımızı budayarak manen  tazelenmek ve yenilenmektir. Unuttuğumuz ve ihmal ettiğimiz insani yanlarımızı tekrar hatırlayarak kendimize gelmektir. Ana yoldan saptığımızı fark ederek geri dönüp tekrar doğru yola girmektir. Yıl içerisinde ne kadar kırık döktüklerimiz varsa tamir etmektir. Başka yönlere çevirdiğimiz yüzlerimizi irkilerek  tekrar Rabbimize dönmektir.Bir sene içerisinde yaşadığımız travmaları kuvvetli silkiniş ve masajlarla dirilişe çevirebilen şifalı bir eldir.
 
Başkaca,  
 
Dağınıklıklarımızı ve dengesizliklerimizi görerek hemen derlenip toparlanıp tekrar  şirazemize yerleşmektir. Kayıplarımızın, yitiklerimizin ve gözümüzden, gönlümüzden kaçırdıklarımızın farkına vararak telafi yoluna girmektir. Hem bedenimizi hem de ruhumuzu dinlendirerek istikrar ve istikamet bilincimizi yinelemektir. Bilir bilmez konuşmalarımız ve davranışlarımızın önüne geçip hikayelerimizi düzelterek tazeleme zenginliğidir. Ben'in dışına taşıp öteki'leri de görerek körelen merhamet pınarlarımızı coşturma zamanıdır. Hayatın hızını yavaşlatarak bu mübarek istasyonda mola verip muhasebe ve murakabe fırsatı kazanmaktır. İrademizi kullanarak yönetemediğimiz duygularımızı anlamlı ve ölçülü yönetebilme becerisi ve zerafeti kazandıran bir bilgelik dersidir. Vücudumuza nefes aldırıp düzenli ve sağlıklı çalışmasına zemin olan şifa evidir.
 
Devam edersek eğer,
 
Ramazan ve oruç bir yolcunun risk analizlerini gözden geçirerek yolculuğuna daha bir güvenle devam edebilmesi rahatlığı kazandırır. Tempomuzu yavaşlatarak doğanın ve içinde bulunan diğer canlıların da paydaşlarımız olduğu gerçeğini atlamama genişliği kazandırır. Kulluk bilinç ve hissiyatımızın zenginleşerek gürleştiği zevkli bir iklime girme sevincidir. Özümüze giydirdiğimiz yanlış kisveleri çıkartma cesareti kazandığımız bir cihad otağıdır. Kulaklarımızı doldurduğumuz aykırı nağme ve melodileri silme hevesi kazandıran bir coşku panayırıdır. Bizi daha çok yeryüzüne bağlayan alışkanlıklardan kurtarıp kişisel miracımızı salık veren özel bir yönergedir. Zihinlerimize ekilen ayrık otlarını temizleyerek manevi surlara tırmanıp yeni sırları keşfetme mutluluğu yaşatan asil bir ibadet mecrasıdır. Kişisel hiralarımıza çekildiğimizde yaşayabileceğimiz aydınlanmanın hazzını ve  mutluluğunu hissettiren bir ömür kesitimizdir. Diğer zamanlarda hissedemediğimiz derin ve engin duyguların mayalanarak yeni lezzetlere ulaştığımız süslü bir irem bağıdır.
 
Öte yandan, 
 
Nimet bolluğundan yaşadığımız şaşkınlık ve şükürsüzlüğün girdabından kurtulup azla yetinebilme kabiliyeti kazandıran bir okuldur. Ektiğimiz nice tohumları gözden geçirip ıslah etme deneyimi kazandıran bir duygu atölyesidir. Gök sofrasından bizim sofralarımıza inen nimetlerin kapısını aralayan kutlu zaman ve dinginlik ibadetidir. Savsakladığımız emanet ve sorumluluk bilincimizin üzerindeki külleri üfleyerek kendimize gelme uyarısı yapan şefkat tokatıdır. İnfak, zekat ve sadaka sorumluluklarımızı daha çok hatırlatarak ihtiyaç sahiplerini unutmadan ihtiyat akçelerimiz olan ahiret azıklarımızı biriktirdiğimiz manevi bir pazardır. Vaktin evladı olma şuurunu kazanabileceğimiz doğurgan ve bolluk zamanlarıdır. Gereksiz ve zamansız abanışlar ve kanırtmalarla dinimizi ve daha çok kendimizi yorduğumuz geri dönüşlerini aldığımız saygı değer bir aralıktır. Akıl, kulak ve göz projeksiyonlarımızın sürekli dış dünyaya çevrili olmasının bize verdiği darlıkları rahmet sağanaklarıyla eritip içimize dönmemizi sağlayan esaslı bir uyarandır. Kabalık ve hoyratlıklarımızı incelik, rikkat, nezaket ve tevazuya çevirebilmemiz için bize klavuzluk yapan terbiye konağıdır…
 
Son söz olarak, 
 
Ramazan ve oruç tüm bu konulardaki eksikliklerimizin giderilebilmesi için atlanmayacak büyük bir fırsattır. Bu fırsatı kaçırmamak için Ramazan’ın bizim neyimiz olduğu şuurunu ihmal etmeden yukarıda dile getirmeye çalıştığımız duyarlılıklarla bizi dönüştürmesine izin vermeliyiz. Ailemize, mahallemize, şehrimize, ülkemize ve bütün dünyaya Recep ve Şaban aylarıyla selam verip gelişine hep birlikte hoş geldin Ramazan diyelim. Merhaba ya şehr-i ramazan, hoş geldin.Rabbimiz hepimize bu engin fırsatı kaçırmadan değerlendirebilme aşk, güç ve kudreti versin. Hayırlı ve bereketli Ramazanlar sevgili dostlar.
 
Müellif: Ali Bedir / Düşünce Mektebi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');