Sosyal Medya

Tercüme Haber

Tercüme Haber: Riyad ve Paris stratejik işbirliğini geliştiriyor

Riyad ve Paris, çeşitli ekonomi, yatırım ve ticaret alanlarında stratejik ortaklıklarını geliştirmek için yeni bir girişim başlatıyor. Üst düzey bir Fransız yetkili, iki ülkenin önümüzdeki hafta uzun zamandır beklenen bazı anlaşmalar imzalayabileceklerini açıkladı.Dış ticaret ve ekonomiden sorumlu Fransız bakan temsilcisi Franck Riester, beklenen anlaşmaların nükleer ve yenilenebilir enerji de dahil olmak üzere bir dizi sektörü kapsayacağını bildirdi. 
 
Su, sağlık hizmetleri, dijital ekonomiler, inovasyon ve lojistik endüstrileri de Suudi-Fransız işbirliğinin güçlenmesine tanık olabilecek alanlar olarak belirtildi. 
 
Fransa, 2018'de Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Veliaht Prens Muhammed bin Salman arasında imzalanan ortaklık çerçevesinde Suudi Arabistan ile ekonomik ilişkilerini geliştirmeye çalışıyor.
 
Riester, Şarkul Avsat'a verdiği demeçte, "Suudi Yatırım Bakanı Halid Al-Falih'in daveti üzerine bir günlüğüne Riyad'dayım" diyerek bunu güzel bir fırsat olduğunu söyledi.
 
Riester, "Cumhurbaşkanı Macron ve Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın ortak çabalarının bir sonucu olarak Fransız-Suudi ortaklığının geliştirilmesinde şu anda yeni bir aşamaya başlıyoruz" dedi.
 
Riester, bir günlük Suudi Arabistan ziyareti sırasında gerçekleştirdiği görüşmelerin ve toplantıların sonuçlarının iki ülke arasındaki bağları güçlendirmenin temellerini atacağını ve her iki ülkeye de olumlu yansıyacağın söyledi.
 
İki devlet, Krallık ve Fransa arasındaki ithalat ve ihracat hacmini büyütmenin yanı sıra, birbirlerinin endüstrilerindeki yatırımlarını da artırmanın yollarını arıyor.
 
Riester, "Şu anda önümüzdeki hafta anlaşmaların yapılacağı birkaç farklı alan üzerinde çalışıyoruz," diyen Riester, Suudi yetkililerle Fransız ve Suudi şirketleri arasında imzalanacak olan birkaç sözleşme hakkında görüştüğünü de sözlerine ekledi.
 
Mütercim: Hasan Nutrhan Çelik / Kaynak: Şark'ul Awsat Haber Portali

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.