Sosyal Medya

Güncel

Türkiye'den, Rusya’nın İdlib’de sınır kapılarını açma teklifine ret

Rusya’nın Suriye’nin kuzeyi ile Esed rejimi arasındaki bölgeler arasındaki geçişlerin açılması teklifini Türkiye reddetti.Reuters’in haberine göre Türk yetkililer, muhalefet tarafından kontrol edilen bölgeler ile Esed rejimi tarafından kontrol edilen bölgeler arasındaki geçişlerin açılmasıyla ilgili olarak Rusya ve Suriye rejim medyasında çıkan haberleri yalanladı.  
 
Enab Baladi’de yer alan habere göre geçtiğimiz Salı günü Rusya, Suriye'nin kuzeyindeki bölgeleri bombalamasıyla  tırmanan gerilimin ardından Türkiye'ye İdlib'in doğusundaki Serakib ve Miznar bölgelerinde ve Halep'in kuzeyindeki Ebu Zendin’de üç geçiş noktasının açılmasını teklif etmişti.
 
Dün, Russia Today kanalı, Moskova ile Ankara'nın İdlib ve Halep’teki üç geçiş noktasının açılması konusunda anlaşmaya vardığını bildirdi.
 
Esed rejiminin resmi haber ajansı Sana ise bugün, İdlib'in doğusundaki Serakib geçişinin açıldığını bildirmesine rağmen yayınladığı fotoğraflarda herhangi bir sivil geçişi görülmedi.
 
Yerel El-Vatan gazetesi de, Halep'in kuzeyindeki Ebu Zendin geçişinin açıldığını bildirdi.
 
Suriye'nin kuzeyindeki muhalif grupların kontrolündeki bölgelerde, Rusya'nın Türkiye ile üç sınır kapısının açılması konusunda anlaşmaya vardığını açıklamasının ardından bu karara karşı gösterilere tanık olunmuştu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.