Sosyal Medya

Güncel

Rusya, Akdeniz’de petrol çıkarmak için Suriye ile 25 yıllık anlaşma imzaladı

Rusya, Esed rejimi ile yaptığı uzun süreli anlaşmalarla Suriye petrollerini ve yeraltı kaynaklarını ele geçirmeye devam ediyor. Rusya, Esed rejimi ile Suriye’nin Tartus kenti kıyılarındaki petrolü çıkarmak için 25 yıllık anlaşma imzaladı. Rusya, Suriye’nin yeraltı zenginliklerini ele geçirmek için İran ile rekabet içinde bulunuyor.Suriye merkezli Orient News’de yer alan habere göre, Esed rejimi Rusya ile onlarca yıllık petrol sözleşmeleri imzalamaya devam ediyor.
 
Esed rejimine yakın El-Thawra gazetesindeki habere göre, bu anlaşmalardan en sonuncusu Tartus açıklarında yeni bir petrol arama sözleşmesinin onaylanmasıyla gerçekleşti.
 
Anlaşma 25 yıllık
 
Gazeteye göre Esed rejimi, Petrol Bakanlığı ile Rus ‘Capitol’ şirketi arasında Tartus açıklarındaki ‘1 numara’lı açık deniz sahasında petrol aranması için imzalanan sözleşmeyi onayladı.
 
Habere göre, sözleşme süresi iki ayrı döneme ayrılmış durumda. İlk dönem sözleşmenin imzalanmasıyla başlayan 48 aylık keşif dönemi ve bu dönem 36 ay daha uzatılabilir.
 
Geliştirme aşaması ise 25 yıllık bir dönemi kapsıyor ve bu dönem de 5 yıl daha uzatılabiliyor.
 
Gazete, Esad rejiminin Rus şirketine Akdeniz'de, Tartus kenti açıklarında Suriye'nin münhasır ekonomik bölgesinde petrol arama ve geliştirmeye yönelik ‘münhasır hak’ verdiğini doğruladı. Suriye-Lübnan deniz sınırlarındaki bu alan 2.250 kilometrekarelik bir alana sahip.
 
Rusya, Esed rejimi ile çok büyük anlaşmalar imzalıyor
 
Geçtiğimiz yıllarda Esad rejimi, Suriye’ye ait yeraltı kaynağını işgalci Rusya’ya adeta bağışladığı çeşitli anlaşmalar imzaladı.
 
Bunlardan en önemlisi, 2013 yılında Suriye kıyılarında petrol arama çalışmaları için yapılan Amrit sözleşmesi oldu. Rusya ayrıca Esed rejimi ile fosfat çıkarılması için de anlaşmalar imzaladı.
 
Rusya ve İran ile petrol rekabeti içinde
 
Rusya, Suriye'nin kuzeydoğusunda kontrol ettiği petrol sahaları konusunda İran ile açık bir rekabet içinde bulunuyor.
 
Suudi Arabistan’ın Şarkul Awsat gazetesine göre Rusya, geçtiğimiz Pazar günü, Rakka’nın güneybatısındaki El Tevra petrol sahasındaki İran destekli terör grubu Fatimiyyun milislerini bölgeden çıkararak kontrolü altına aldı.
 
Rusya aynı gün, Rakka kırsalındaki Tabka bölgesinde bulunan ‘Twainan’ gaz sahasının da kontrolünü ele geçirdi.
 
Wagner’in sahibi Suriye’de petrol arıyor
 
Esed rejimi, Deyrizor’da petrol sahasında ölçüm, sondaj ve üretim alanlarında faaliyet yürütmesi amacıyla Rus ‘Villada’ ve ‘Mercury’ şirketleriyle de sözleşmeler imzalamıştı.
 
Rus ‘Moscow Time’ gazetesine göre ‘Villada’ ve ‘Mercury’ şirketleri, Suriye’deki Rus paralı askerlerin bağlı olduğu Wagner’in sahibi işadamı ve ülkesindeki restoran sektörünün kralı olan ve aynı zamanda ‘Putin'in aşçısı’ olarak bilinen Yevgeny Prigozhin'e ait.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.