Sosyal Medya

Güncel

Kadirov’a karşı mücadele eden son Çeçen mücahit grubu da şehit edildi

Çeçenistan’da Ramazan Kadirov iktidarına karşı mücadele eden Çeçen mücahit Aslan Byutukayev ve beraberindeki 5 kişi gerçekleşen çatışmada hayatını kaybetti. Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov, Çeçen mücahitlerin öldürüldüğü operasyonlara katılanların ödüllendirileceğini açıkladı.Çeçenistan’da Ramazan Kadirov’a karşı mücadele eden Çeçen mücahit Aslan Byutukayev ve beraberindeki 5 mücahit ülkenin Achkhoy-Martanovsky bölgesinde bulunan Katar-Yurt köyü yakınlarında gerçekleşen çatışmada hayatını kaybetti.
 
Aslan Byutukayev ve beraberindeki mücahitler Kadirov’a bağlı Amkhat-Khadzhi Kadirov alayı tarafından uzun zamandır takip ediliyordu.
 
Geçtiğimiz yıl İnguşetya’da ve ardından Serdnovodskoe köyü yakınlarında düzenlenen iki operasyondan kurtulmayı başaran Aslan Byutukayev ve ekibi son operasyondan kurtulmayı başaramadı.
 
2011 yılında Domodedovo'daki saldırıda Doku Umarov ile birlikte yer alan Aslan Byutukayev ve ekibi, Kadirov’a karşı mücadele eden Çeçen mücahit gruplarının sonuncusu olarak kabul ediliyordu.
 
Ramazan Kadirov, olay sonrası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i bizzat bilgilendirdi.
 
Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov, Çeçen mücahitlere yönelik saldırıya katılan ordu mensuplarının ödüllendirileceğini açıkladı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.