Sosyal Medya

Güncel

Yemen'de Suudi ve BAE casusluğuyla suçlanan 12 kişiye idam istendi

Yemen'de eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in partisi Genel Halk Kongresi’nden 12 kişi Suudi Arabistan ve BAE adına casusluk yapıyor suçlamasıyla idam istemiyle mahkemeye sevk edildi.Yapılan yazılı açıklamaya göre, Husilere bağlı Ceza Mahkemesi savcısı, ikisi İstihbarat Teşkilatı görevlisi 12 Genel Halk Kongresi üyesini idam cezası talebiyle mahkemeye sevk etti.
 
Mahkemeye sevk edilen kişiler arasında eski Ulusal Güvenlik Teşkilatı Müsteşarı Ammar Salih, aynı teşkilatta eski yönetici Muhammed el-Maliki ve İstihbarat Teşkilatı'nda Manevi Yönlendirme Birimi Müdürü Ali eş-Şahizi'nin de yer aldığı ifade edildi.
 
ACJ Başkanı Abdurrahman Berman’ın, bu kişilerden 10'unun Husilere ait hapishanelerde tutulduğunu, 2 kişinin ise Husilerin kontrolü dışındaki yerlerde olmaları sebebiyle "adalet kaçağı" sayıldığını dile getirdi.
 
Husilerden konuya ilişkin açıklama yapılmadı.
 
Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.