Sosyal Medya

Tercüme Haber

Çin, Suudi Arabistan'ın borcunun geri istediği Pakistan'ı kurtardı

Pakistan menşeli Express Tribune ajansının haberine göre Çin, Suudi Arabistan'a 2 milyar dolarlık borcunu geri ödenmesine yardımcı olmak için, Pakistan’a 1.5 milyar dolarlık kaynak sağlamayı taahhüt etti.Maliye Bakanlığı'ndaki ismi açıklanmayan kaynaklara dayandırılınan haberde, Pakistan'ın Suudi Arabistan'a borcun ilk 1 milyar dolarlık kısmını bugün, ikinci ödemenin ise Ocak ayında yatırmak kaydıyla geri ödemeye hazırlandığı belirtildi.

Para ticari bir kredi olarak ya da Çin Devlet Döviz İdaresi'nden sağlanmadı. Bunun yerine kaynak, iki müttefik arasındaki ikili Döviz Takas Anlaşması'nı (CSA) 10 milyar Çin yuanı (yaklaşık 1,5 milyar dolar) daha artırma kararı ile sağlandı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman, Şubat 2019'da Pakistan'ın İslamabad kentinde, görüşme öncesinde Başbakan İmran Han tarafından resmi törenle karşılanmıştı

Pakistan'ın Suudi Arabistan'a olan borcu, Krallığın Ağustos ayında Güney Asyalı müttefikine kendi kredisini geri ödemesini istemesiyle sorun olmaya başladı. Suudi rejimin bu hamlesi, kendisinin itirazına rağmen, Pakistan hükümetinin İslam İşbirliği Teşkilatı'nı (İİT) Keşmir meselesini tartışmak üzere olağanüstü toplantı düzenlemesi çağrısına misilleme oldu.

Bu çağrının Riyad yönetimi tarafından reddedilmesinin ardından, 3,2 milyar dolarlık petrol kredisi anlaşmasının sona ermesi sonucu Suudi rejimin sağladığı krediyi geri istemesi, Riyad ile İslamabad arasındaki ilişkilerde son yıllarda yaşanan bozulmanın bir işaretiydi. Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman, Pakistan’ın Riyad ziyareti sırasında Pakistan Genelkurmay Başkanı ile görüşmeyi reddetmesi üzerine ikili ilişkiler daha da kötüleşmeye başladı.

Pakistan Dışişleri Bakanı, Pekin ile ilişkileri güçlendirmek ve ne tür ekonomik destek sağlayabileceğini görmek amacıyla Çin'i ziyaret etti.

*KaynakThe Middle East Monitor Haber Ajansı

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');