Sosyal Medya

Tercüme Haber

Tercüme Haber: Arap liderler, İsraillilerle görüşmek için kadın kılığına girmiş

Arabi 21 haber ajansının haberine göre, İsrail'in istihbarat teşkilatı Mossad'ın eski başkanı Danny Yatom’un yerel bir radyo ajansına verdiği demeçte, bazı Arap liderlerin eski İsrail Başbakanlarıyla gizlice görüşebilmek için kadın kılığına girdiklerini söyledi.Yatom, bu liderlerin kimler olduğu hakkında, aralarında merhum Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Ürdün'ün rahmetli Kralı Hüseyin ve kardeşi Prens Hasan gibi isimleri örnek olarak sıraladı.

Yatom, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Suudi Arabistan'a yaptığı gizli ziyaret ve Veliaht Prens Muhammed Bin Salman ile görüşmesi hakkında yorum yaparken, bu tür toplantıların genellikle gece ve dünyanın gözünden uzakta yapıldığını söyledi.

Bir keresinde, 1995'te öldürülen İsrail Başbakanı İzhak Rabin'in kendisini ve ardından Genelkurmay Başkanı Ehud Barak'ı, merhum Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve eski Suriye Genelkurmay Başkanı Hikmet Şehabi ile olası barış müzakerelerini görüşmek üzere Washington'a gönderdiğini de söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, Genelkurmay Başkanı Şehabi ve İsrail’in Genelkurmay Başkanı Barak'ın peruk takarak ve kadın kıyafetleri giyerek, kadın kılığında Washington'a ticari bir uçuş yaptıklarını açıkladı.

Yatom'a göre, o dönemde Suriye'nin Washington büyükelçisi olan Muallim, bu görüşmede bir barış anlaşması imzalandıktan sonra Suriye'den terör saldırısı yapılmayacağına dair söz verdi.

Yatom, Netanyahu’nun Bin Selman ile yaptığı görüşmeyi överek, İsrail ile resmi ilişkileri bulunmayan ancak Sünni bloku yöneten ve yarımadanın en büyük ülkesi olan Suudi Arabistan'ın, İsrail için stratejik açıdan önemli olduğunu söyledi. Eski Mossad Başkanı, "Bu görüşmede emeği geçen herkese müteşekkirim ve bu gelişmeden oldukça da memnunum” dedi.

Kaynak: The Middle East Monitor Haber Ajansı

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.