Sosyal Medya

Tercüme Haber

Kamala Harris: Trump döneminin tam zıddı bir Filistin politikası izleyeceğiz

Demokrat Partili ilk kadın başkan yardımcısı, hafta sonunda Arap American News ajansına verdiği röportajda,  İsrail’in ilhak ve yerleşim genişletme politikasına karşı çıkmak gibi Filistin-İsrail meselesine dair çok sayıda umut verici vaatte bulundu.Kamala Harris'e göre, ABD’nin yeni başkanı seçilen Joe Biden yönetiminde, Donald Trump'ın Filistin ve daha geniş perspektifte Orta Doğu konusundaki tartışmalı politikalarını tersine çevirecek. Demokrat Partili ilk kadın başkan yardımcısı, hafta sonunda Arap American News ajansına verdiği röportajda bu meseleye dair çok sayıda umut verici vaatte bulundu.

Harris, ABD’nin Orta Doğu ve Filistin dış politikası ile ilgili bir soruya yanıt verirken şunları söyledi: “Joe ve ben her Filistinlinin ve her İsraillinin değerine ve kıymetli olduklarına inanıyoruz ve Filistinliler ile İsraillilerin özgürlük, güvenlik, refah ve demokrasi ölçülerinden eşit derecede yararlanmalarını sağlamak için çalışacağız."

Binyamin Netanyahu'nun aşırı sağcı Filistin karşıtı hükümeti ile eşgüdümlü bir siyaset izleyen Trump dönemi ABD’sinin kendi geleneksel konumundan koparak, İsrail tarafının tezlerine daha çok destek verdiğini ifade eden Harris, yeni dönemde ABD politikasında yaşanması muhtemel büyük bir makas değişiminin sinyallerini verdi.

Yeni başkan yardımcısının ropörtajında sarf ettiği sözlerinden “İki devletli bir çözüme bağlı kalacak ve bunu yapacağız. Bu amacı baltalayan tek taraflı adımlara karşı çıkacağız. Özellikle İsrail’in ilhak ve yerleşim genişletme politikasına da karşı çıkacağız." ifadeleri dikkat çekti.

Harris ayrıca, Trump'ın Filistinlilere yardım sağlayan kuruluşları ifşa ederek engelleme kararını tersine çevirme sözü verdi. "Filistin halkına ekonomik ve insani yardımı sağlamak için acil adımlar atacak, Gazze'de devam eden insani krizi ele alacak, Doğu Kudüs'teki ABD konsolosluğunu yeniden açacak ve Washington'daki Filistin Kurtuluş Örgütü misyonunu yeniden faaliyete geçirmek için çalışacaklarını’’ sözlerine eledi.

Filistin meselesi haricinde Orta Doğu için yeni çalışma planlarına da değinen Harris, "Suriye'de sivil toplum ve demokrasi yanlısı ortaklarla bir kez daha bir araya gelecek ve Suriye halkının söz sahibi olduğu siyasi bir çözümün oluşturulup ilerletilmesine yardımcı olacağız" dedi.

Yemen iç savaşı ve Suudi Arabistan

Harris, Suudi Arabistan'da derin endişe yaratması muhtemel değerlendirmelerinde ise çarpıcı bir noktaya değindi. ABD'nin, Riyad yönetiminin bölgeye zarar vermesini asla seyirci kalmayacağını belirterek, "Suudi Arabistan hükümeti Yemen'de devam eden savaş da dâhil olmak üzere feci, tehlikeli politikalar izlemeyi sürdürmek yerine, Suudi rejiminin liderliğinde devam etmekte olan savaşa verilen desteği sona erdireceğiz" dedi.

Harris ayrıca Trump'ın  son derece tartışmalı Müslüman yasağı hususuna da değindi . "Ayrımcılık ve bağnazlığın Biden-Harris yönetiminde yeri olmayacak" diyerek, ‘’göreve geldiğimiz ilk gün, Joe ve ben Amerikalı olmayan Müslümanların seyahat ve mülteci yasaklarını kaldıracağız ve Amerika'yı, mülteci kabul sınırını yükseltmek de dâhil olmak üzere, göçmenler ve mülteciler için bir kez daha hoş bir yer haline getireceğiz."

 

Kaynak: The Middle East Monitor / Mütercim: Hasan Nurhan Çelik / Düşünce Mektebi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.