Sosyal Medya

Güncel

Aliyev: Tehdit gelirse Türk askerini davet ederim

Ermenistan’a karşı Dağlık Karabağ’da önemli bir zafer kazanan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev "Azerbaycan büyük bir tehditle karşılaşırsa, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin askeri yardımına başvurabilir" dedi.Gelen son dakika haberine göre Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, önemli bir açıklama yaptı.

AZTV'de geçen açıklamaya göre Aliyev "Azerbaycan büyük bir tehditle karşılaşırsa, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin askeri yardımına başvurabilir" dedi.

Aliyev'e Türkiye'den yardım isteyip istemeyeceğiyle ilgili "Türkiye'nin doğrudan askeri katılımını isteyebileceğiniz günü mü bekliyorsunuz? Ermenistan'ın şimdiden Rusya'ya başvurduğunu ve ne yapmaya hazır olduğunu sorduğunu gördük. Türkiye'den daha fazla müdahil olmasını isteyeceğiniz günün geleceğini düşünüyor musunuz?" sorusu soruldu.

"BU BİZİM KONUMUZ"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise şu yanıtı verdi:

"Çok uzağa bakmak istemiyorum. Çünkü savaş alanındaki duruma bağlı olacaktır. Ermenistan'ın ve diğer ülkelerin davranışına bağlı olacaktır. Çünkü birçok kez çatışmanın uluslararasılaşmasına karşı olduğumuzu söyledim. Tüm ülkelerden, komşu ülkelerden, komşu olmayan ülkelerden bu çatışmadan uzak durmalarını istedik. Uluslararası kabul görmüş toprağımızda savaşıyoruz. Bu bizim konumumuz"

"İHİTYAÇ DUYARSAK, BU SEÇENEĞİ DEĞERLENDİRECEĞİZ"

Bence şu anda olan şey devam edecek, dolayısıyla Türk ordusunun müdahalesine gerek kalmayacak. Ancak yıllar önce Türkiye ile saldırganlık durumunda askeri destek sağlayan bir belge imzaladık. Dolayısıyla Türkiye ile Ermenistan ve Rusya'nın bir dereceye kadar aynı formatı ve yasal dayanağına sahibiz. Azerbaycan saldırganlıkla karşı karşıya kalırsa ve Azerbaycan Türk askeri desteğine ihtiyaç duyarsa, onları davet edip bu seçeneği değerlendirebiliriz"

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.