Sosyal Medya

Tercüme Haber

Tercüme Haber: Kuzey Kore'nin füze gösterisi sonrası Japonya'dan savunma geliştirme adımı

Japonya hükümeti, Kuzey Kore’nin Pazartesi günü, başkent Pyongyang'da hafta sonu düzenlediği askeri geçit töreninde sergilediği nükleer füze ve silahlarının tehditlerine yanıt verme yeteneğini artırma vaadinde bulundu.Cumartesi günü iktidar partisinin 75. yıldönümünü kutlayan Kuzey Kore, Kuzey'in bilinen balistik füzelerinden daha büyük olan kıtalararası bir balistik füze olduğu görünen çeşitli silah sistemlerini sergiledi. Ayrıca aynı seremonide, denizaltılardan ateşlenebilen bir füzenin muhtemelen yükseltilmiş yeni bir versiyonunu da görücüye çıkardı.

Bazı uzmanlar, silahların geliştirilmekte olan füzelerin modelleri olabileceğini söylese de, ABD ile nükleer diplomasinin dondurulması sonrasında Kuzey Kore'nin silah yeteneklerinin sürekli olarak iyileştirildiği görülüyor.

Japon Kabine Genel Sekreteri Katsunobu Kato, Pazartesi günü düzenli olarak düzenlediği basın toplantısında, "Çeşitlenen ve karmaşık olan tehditlere yanıt verebilmek için kapsamlı füze caydırma kabiliyetimizi güçlendirmek için sıkı bir şekilde çalışacağız" dedi. " Bu füzelerden bazılarının konvansiyonel teçhizatımızla karşılık vermemizi zorlaştırdığını biliyoruz." dedi.

Kato, Japonya'nın Kuzey Kore tarafından sergilenen füzelerin analizi hakkında ayrıntılı bilgi vermeyi reddetti. Sadece Japonya'nın Japon halkını korumak için ABD ve diğer ilgili ülkelerle işbirliğine devam edeceğini söylemekle yetindi.

Eski Başbakan Shinzo Abe'nin yaklaşık sekiz yıllık görev süresi altında, Japonya, Kuzey Kore ve Çin'den gelen artan tehditler arasında, Japonya-ABD ittifakı altında ordunun uluslararası rolünü genişletme stratejisi izlemişti.

Tokyo defalarca iki ülkeyi bölgesel güvenliğine tehdit olarak nitelendirdi ve şu anda caydırıcı füze politikasında, yaklaşan saldırılara karşı savunma yapmak için düşman üslerinde ilk saldırı yeteneği geliştirme kabiliyetini arttıracak büyük bir taarruz değişikliği üzerinde çalışıyor.

Bu minvalde eski Başbakan Abe'nin halefi Yoshihide Suga ve hükümetinin bu yılın sonlarında yeni bir füze planı hazırlaması bekleniyor.

*Kaynak: The Associated Press (AFP) Haber Ajansı

*Mütercim: Hasan Nurhan Çelik / Düşünce Mektebi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.