Sosyal Medya

Tercüme Haber

Tercüme Haber: Yunanistan Girit adasına ikinci askeri üs kuruyor

Yunan medyasının aktardığı bilgilere göre, Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos Pazartesi günü ülkesinin Girit'te ikinci bir askeri üs inşa etmeyi planladığını duyurdu.Panagiotopoulos parlamentoya verdiği demeçte, "Bu, hem şartların belirlediği hem de ülkemizin Doğu Akdeniz'de var olması için planladığımız bir girişimimizdir." dedi.

Atina ile ABD arasındaki Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması'nda önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi beklenen değişikliklere işaret ederek, "Bunun olması için Girit Deniz Üssü'nün iyileştirilmesi ve güçlendirilmesi gerekiyor.

Kuracağımız bu yeni üs, silahlı kuvvetlerimizin yeteneklerini arttırma konusunda, hükümetimizin planlarının bir parçası olacak" dedi.

Türkiye daha önce Yunanistan’ı 1923 Lozan Antlaşması'nı ihlal ederek Sakız adasını askerileştirdiği için kınamıştı.

Doğu Akdeniz havzasının büyük doğalgaz kaynakları içerdiği iddiaları nedeniyle son aylarda komşular arasındaki gerginlik arttı.

Fransa'nın desteğiyle Yunanistan, Türkiye'nin enerji araştırmalarına itiraz etti ve Türkiye kıyılarına yakın küçük adaların kıta sahanlığı oluşturduğunu iddia ederek Türkiye’yi Akdeniz’de sıkışmaya çalıştı.

Akdeniz'deki en uzun kıyı şeridine sahip ülke olan Türkiye, kendisi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hakkı olduğunu savunarak, kendi kıta sahanlığında enerji aramak için askeri takviyeli sondaj gemileriyle arama ve keşif çalışmaları yürütüyor.

Geçtiğimiz hafta, ülkeler tansiyonu düşürmek adına NATO nezdinde istikşafi görüşmelerde bulunmaya karar verdiler.

Amerika'nın Doğu Akdeniz'de devam eden gerilimin gerilemesini kuvvetle teşvik ettiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Girit’teki Souda Körfezi’ndeki NATO üssünü ziyaret ettikten sonra dün yaptığı açıklamada, "NATO müttefikleri Yunanistan ve Türkiye arasındaki diyaloğu şiddetle destekliyoruz ve onları bir an önce bu konularla ilgili tartışmaya devam etmeye teşvik ediyoruz" dedi.
 

Kaynak: Middle East Monitor Haber Ajansı

Mütercim: Hasan Nurhan Çelik / Düşünce Mektebi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.