Sosyal Medya

Tercüme Haber

Tercüme Haber: İsrail'le normalleşmek isteyen Umman, İran'den çekiniyor

İsrail menşeli Hayom gazetesinin bildirdiğine göre Umman Sultanlığı, İsrail ile ilişkilerini normalleştirmeye istekli, ancak bu hamleyi yaparsa, İran ile ilişkilerinin ciddi şekilde zarar göreceği konusunda da ciddi tereddüt yaşıyor.Gazete, Umman'ın İran ile ilişkileri olan tek Körfez devleti olduğunu belirterek, İsrail ile ilişkileri normalleştirme konusunda anlaşmaya varmaktan çekinerek İran'ın tepkisinden korktuğunu çünkü ülke nüfusunun üçte ikisinin Şia olduğunu belirtti.

Önce BAE işgal devleti İsrail ile resmi ilişkiler kuracağını açıklamıştı. BAE’den sonra benzer bir adım Bahreyn’den geldi.

Bu arada gazete, Arap diplomatlar arasında Suudi Arabistan'ın, “Filistin davasına olan yükümlülüğü ışığında İsrail ile açık ilişkilere tam anlamıyla geçmeyeceğini’’ iddia ediyor.

İlginçtir ki bu iddialar, tam da Mossad Başkanı Yossi Cohen'in Pazar akşamı diğer devletlerin İsrail ile anlaşma yapacağını açıklamasına paralel geldi.

Cohen, daha önce Emirlik ve Bahreyn'in İsrail ile olan anlaşmalarını olumlu karşıladığını bildiren Umman'ın, İsrail’le ilişkilerini resmileştirebileceğini söylemişti.

2018'de İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Umman’ı ziyaret edip dönemin lideri Sultan Kabus ile bir görüşme gerçekleştirmişti.

*Kaynak: The Middle East Monitor Haber Ajansı

Mütercim: Hasan Nurhan Çelik / Düşünce Mektebi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.