Sosyal Medya

Tercüme Haber

İran, Rusya ile Şangay İşbirlği'ne katılmak amacıyla görüşme yürütüyor

İran'ın Rusya Büyükelçisi Kazım Celali, dün Rusya'nın Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Büyükelçisi ile birliğe katılma planıyla alakalı bir görüşme gerçekleştirdi.Görüşmede Celali ve Rusya'nın Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Büyükelçisi Bahtiyar Hakimov, İran'ın örgüt ile işbirliği olasılıkları üzerine müzakerede bulundu.

Her iki taraf da, terör ve tek kutuplulukla mücadele ile uluslararası ekonomik ve güvenlik işbirliği dâhil olmak üzere, çeşitli alanlarda ŞİÖ'nün aktif bir üyesi olarak İran İslam Cumhuriyeti'nin işbirliğini tartıştı.

Şangay İşbirliği Örgütü 2001 yılında Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan tarafından, bölge ve dünyadaki ABD ve NATO etkisine karşı denge sağlamak amacıyla kuruldu.

Moğolistan, İran, Pakistan, Hindistan ve Afganistan ve Beyaz Rusya, izleyici üyeleri olarak katıldı. 2015 yılında, organizasyon Hindistan ve Pakistan'ın kalıcı üyeliğini kabul etti.

Kaynak: İran merkezli Mehr Haber Ajansı / Tercüme: Hasan Nurhan Çelik-Düşünce Mektebi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');