Sosyal Medya

Tercüme Haber

Yunanistan'ın bir stratejisi yok mu?

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de giderek artan gerilim ülkede tartışılmaya devam ediyor. Yunanistan’da son olarak ülkenin geleceğine dair bir stratejileri olup olmadığını tartışırken, AB ile birlikte İsrail’in ülke için artan önemine dikkat çekildi.Yunan Profesör Giannis Voulgaris, Yunanistan’la Türkiye ilişkilerini değerlendiren makalesinde “Yunan kamu söyleminde yanlış ama kalıcı bir nokta var: Kendimize acıyoruz çünkü iddia edilenin aksine uzun vadeli ulusal stratejimiz yok.” ifadelerini kullandı.

Ağustos ayı içerisinde Ta Nea gazetesinde yer alan makalede, “Türkiye'nin derin tarihine dayanan kimliği nedeniyle dönemsel olarak ulusal stratejisini değiştirdiğini görüyoruz. Soğuk Savaş sırasında NATO'nun kilit bir üyesi olmak, daha sonra 80'li ve 90'lı yıllarda AB üyesi olmayı arzulayan bir devletken, şimdi jeopolitik ve ulusal doktrinlere sahip proaktif ve çok yönlü bir siyasi strateji izleyen komşu gücü. Buna karşılık Yunanistan, Avrupa'ya dâhil olmayı hedefleyerek politikasında stabil kaldı.” yorumu yapıldı.

Buna karşın Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, “Komşu bir ülkenin siyasetçisi, geleceğin derinliklerinde stratejik planlaması olan bir dahi olarak sunulduğunda üzülüyorum, çünkü bu tamamen haksızlık. Hatalarıyla, eksiklikleriyle ve sınırlamalarıyla Yunan dış politikası büyük zaferler de elde etti! Avrupa Ortak sistemine, Avrupa Ekonomik ve Parasal Birliği’ne (EMU) girişimiz ve ayrıca Kıbrıs'ın, AB'ye katılımı bizim zafer hanemize dahil edilmelidir.'' diye konuştu.

Yunanistan’ın AB stratejisi

Yunanistan’ın Kathemirini gazetesinde Paschos Mandravelis tarafından kaleme alınan bir makalede ise Yunanistan’ın stratejik bir ortak olarak Avrupa Birliği hedeflerine değinildi. Yazıda,”Yunan siyasetinin yönü, tarihimizin en Batı karşıtı dönem olan 1967 hükümet değişikliğinden sonra bile sürekli olarak Batı'yı işaret etti. Andreas Papandreu, Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) üzerinde oyalandıktan sonra, sözde ülkeden atacağını vadettiği askeri üsleri atmak yerine, Yunan Komünist Partisi (KKE) hariç, Maastricht Antlaşması lehine oy veren tüm siyasi partilerle birlikte burada kalmalarına karar verdi.” denildi.

Yazıda ayrıca Yunanistan’ın tarihinin en derin ekonomik krizini yaşadığı sırada, Avrupa karşıtlığının zirve yaptığı bir dönemde, sol görüşlü Başbakan Alexis Çipras’ın partisinin çoğu üyesinin istediği gibi, sonunda ülkeyi Avrupa'dan çekmeyi reddettiğine vurgu yapıldı.

Yunanistan’ın yeni stratejik müttefiki İsrail

Yazıda son 10 yılda dört farklı eğilimin iktidara gelmesine rağmen İsrail’le ilişkilerin geliştirildiğine ve bunun stratejik bir yönelim olduğuna dikkat çekilerek, “İsrail ile stratejik ilişkimiz 2010 yılında Sosyalist Yorgo Papandreu liderliğinde başladı. Ardından muhafazakâr Başbakan Antonis Samaras (2012-14) döneminde devam etti. Sonrasında Çipras'la (2015-19) ve tabii ki bugün de Miçotakis ile devam ediyor. Bu, bu ilişkinin tamamen farklı siyasi ideolojilere ve hedeflere sahip dört hükümet tarafından sürdüğü anlamına gelir. Sadece bu bile Parlamentomuzda sürüp giden küçük kavgalara rağmen, bir bütün olarak çıplak gerçeği göstermelidir.” ifadeleri kullanıldı.

 

Kaynak: Yunanistan merkezli Ekathimerini Haber Ajansı

Tercüme: Hasan Nurhan Çelik / Düşünce Mektebi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');