Sosyal Medya

Tercüme Haber

Tercüme Haber: İsrail'in küresel siber-suç şebekesi

Bu ayın başında bir İsrail mahkemesi, kötü şöhretli bir casus yazılım firması olan NSO Grup'un ihracat lisansının devam etmesine karar verdi. Bu karar Uluslararası Af Örgütü avukatlarının, insan hakları grupları vasıtasıyla elde ettikleri ve NSO'nun suçlarıyla ilgili "kanıt dağı" olarak tanımladıkları delilleri sunmalarına rağmen alındı.NSO, Suudi Arabistan'ın da içinde bulunduğu, dünyadaki en kötü insan hakları ihlallerini gerçekleştirenler adına çalıştırdıkları sofistike ve pahalı bir siber silah olan Pegasus'tan sorumlu.

Pegasus, mailler, mesajlar, fotoğraflar, dosyalar, şifreler ve aslında modern bir akıllı telefonda olan aklınıza gelebilecek her şey de dahil olmak üzere yığınlarca kişisel veriyi toplayarak hedef kişilerin telefonlarını ele geçiriyor.

Bu siber silah, akıllı telefonların kamera ve mikrofonlarını uzaktan açarak telefonları kendi sahiplerine karşı çalışan birer casusluk cihazına dönüştürebilir.

Uzmanlara göre Pegasus, tüm dünyada baskıcı rejimler altında yaşayan gazetecileri, insan hakları savunucularını, politikacıları ve muhalifleri hedef almak için kullanılıyor.

Hatta 2018'de Muhammet Bin Selman'ın ajanları tarafından vahşice öldürülen ve parçalara ayrılan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı bile dolaylı olarak katil Suudi rejimi adına NSO tarafından hedef alınmıştı.

İsrail Mahkemesi'nin Uluslararası Af Örgütü'nün açtığı davayı reddetmesiyle birlikte, NSO'nun alçak suç girişimi artık hem hükümetten hem de yargıdan İsrail’in resmi onay damgası almış oldu.

NSO'nun özel bir şirket olduğu bahanesi ise durumu temize çıkarmıyor.

Firma, ihracat lisansları şeklindeki cezai faaliyetler için devlet onayına güveniyor. Gerçek dünyadaki konvansiyonel silah üreticilerinin paralı askerlik faaliyetleri için hükümetin onayına güvenmesi gibi, NSO'nun da İsrail devletinin onayı olmadan yoluna devam etmesi imkansız olurdu.

Fakat hala umut var. Temmuz ayında NSO Grup aleyhinge gelişen birkaç haber de geldi.

Kuzey Kaliforniya'daki bir federal mahkeme, Facebook'un NSO Grup aleyhine açtığı davanın devam edebileceğine karar verdi.

Facebook, Whatsapp'ın ana şirketi. Sosyal medya devi Whatsapp'ı 2014'te satın almıştı.

NSO'nun siber silahı Pegasus'u, hedef kişilerin telefonlarına sızdırmak için kullandığı öncelikli saldırının hedefi Whatsapp'tı. Bu uygulama, bir süreliğine, NSO'daki siber suçluların faydalanabileceği bir güvenlik açığıyla ilgili zaaf barındırıyordu.

24 kullanıcının bu açıktan etkilenmesinden sonra Whatsapp'taki bu açık geçen yıl uygulamanın üreticileri tarafından düzeltildi.

Uzmanlar, NSO'nun binlerce kullanıcıya kitlesel olarak sızmaktan ziyade siber silahlarını müşterilerinin talimatına göre hedef aldıklarını iddia ediyor.

İddia, bu paralı askerlerin öncelikli motivasyonlarının büyük karlar elde etmek olduğu düşünülünce anlam kazanıyor.

NSO'nun müşterileri arasında Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Meksika gibi ülkeler de vardı.

İsrail yıllardır, büyümekte olan küresel siber suç şebekesine derinlemesine dâhil olmuş durumda.

2008 ve 2009'da, İran'ın nükleer enerji santrallerini sabote eden Stuxnet solucanına da dâhil olmuştu. Stuxnet siber silahının eski başkan Obama'nın yönetimindeki ABD'nin ve İsraillilerin ortak bir girişimi olduğu rapor edilmişti.

2011'de bazı açılardan Stuxnet'e benzer bir kötü amaçlı yazılımın parçası olan Flame; özellikle İran, Batı Şeria, Lübnan gibi İsrail için bariz hedef olabilecek Ortadoğu'daki tüm bilgisayarlara yüklenmişti.

Flame muhtemelen İsrail tarafından ya da en azından İsrail hükümetinin resmi siber suç çetesi olan Unit 8200 ile birlikte yapılmıştı.

Flame'in virüs olarak yüklendiği bilgisayarlarda casus yazılım olarak başarısı, onu bir anlamda Pegasus'un öncüsü yapmış oldu.

NSO'ya karşı ABD'de devam etmekte olan dava ise kesinlikle takip etmeye değer olacak.

Bir Whatsapp sözcüsü, teknoloji haberleri sitesi TechCrunch'a gönderdiği bir mailde şunları doğruladı: "NSO'nun yasadışı siber operasyonlarla iştigal ettiği yönündeki iddialarımızı sürdürmemiz için bize izin veren bu mahkeme kararından dolayı memnunuz. Bu karar ayrıca Whatsapp'ın NSO'nun uygulamaları hakkında ilgili dokümanları ve diğer bilgileri elde edebileceğini de doğruladı."

Görünen o ki açığa çıkacak daha çok şey var.

İsrail’in dünya çapındaki insan hakları ihlallerinde artan rolü ifşa edilecekse ve bu suç devleti işlediği suçların hesabını verecekse, işte bu çok önemlidir.

*Asa Winstanley tarafından kaleme alınıp, The Middle East Monitor ajansında yayımlanan bu makale, aslına sadık kalınarak Hilal Çifçi tarafından, Düşünce Mektebi için tercüme edilmiştit.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.