Sosyal Medya

Güncel

BAE'den sonra 5 Arap ülkesi daha İsrail'le anlaşmaya hazırlanıyor

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında diplomatik ilişkilerin başlatılması kararının ardından Suudi Arabistan, Katar, Fas, Umman ve Bahreyn'in de benzer bir anlaşma yapacağı bildirildi.İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında diplomatik ilişkilerin başlatılması kararının uluslararası kamuoyunda yankıları sürerken 5 ülkenin daha İsrail ile normalleşme adımı atmak için beklediği bildirildi.

İsrail basınında yer alan haberlere göre; Arap Birliği'ne üye 5 ülke İsrail ile diplomatik ilişki kurmak için BAE ile varılan anlaşmanın gidişatını gözlemliyor.

The Jerusalem Post'ta yayınlanan habere göre; İsrail ile BAE arasında başlatılan diplomatik ilişkiler diğer ülkeler için bir deneme tahtası işlevi görüyor. Habere göre Suudi Arabistan, Katar, Fas, Umman ve Bahreyn iki ülke arasında varılan anlaşmanın önümüzdeki aylarda getireceği sonuçlara göre İsrail ile normalleşme adımı atmaya hazırlanıyor.

Söz konusu anlaşmaya Umman ve Bahreyn desteğini duyururken Suudi Arabistan ve Arap Birliğinden anlaşmaya ilişkin bir açıklama gelmedi.

Türkiye, anlaşmaya tepki göstermiş ve BAE'i riyakar davranmakla suçlamıştı.

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki anlaşmayı ABD Başkanı Donald Trump, "İki muhteşem dostumuz arasında tarihi barış anlaşması" sözleriyle duyurmuştu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.