Sosyal Medya

Yunan medyası: Türk denizaltıları Atina'nın 50 km yakınlarında görüldü

Türk denizaltıları Atina'nın yaklaşık 50 km güneydoğusundaki önemli bir turizm merkezi olan Sounion Burnu’na kadar girebilmeyi başardığı iddia edildi.Yunan savunma haber ajansı Army Voice'un bildirdiğine göre, Türk denizaltıları Ege Denizi'nde Yunan kıyılarındaki operasyonları yoğunlaştırdı. Habere göre, Türk denizaltıları Atina'nın yaklaşık 50 km güneydoğusundaki önemli bir turizm merkezi olan Sounion Burnu’na kadar girebilmeyi başardı.

Henüz teyit edilmemiş haberlere göre, bir Yunan helikopteri Evia ve Andros adaları arasından geçip Kafirea Boğazı’na ilerlerken, Tip-209 Model bir Türk denizaltısını tesbit etti. Yunan askeri kaynaklara göre denizaltı, Yunan Hava Kuvvetleri'nin Ege’deki potansiyel kabiliyetini sonarlarla tarayıp raporlama çalışması yürütmek için bu bölgeye sızmıştı.

Ayrıca bir başka Türk denizaltısının da Rodos adasının batısında, Kerpe adası civarında, bir Yunan fırkateyni tarafından tespit edildiği bildirildi.

Army Voice, şu anda Ege ve Akdeniz'de Yunan kıyılarına ulaşmaya çalışan altı ila sekiz Türk denizaltısı olduğunun tahmin edildiğini belirtiyor ve durumu son derece ciddi olduğunu kaydetti.

Erdoğan, Yunanistan'ı uyarmıştı

Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerginlik, Türkiye'nin araştırma gemisi Oruç Reis'in Antalya'nın güneyinde ve Kıbrıs'ın batısında doğu Akdeniz bölgesinde sismik araştırma faaliyetine başladığını ve bu çalışma hakkında da civar deniz güçlerine NAVTEKS mesajı yayınladığını duyurmasının ardından geçen hafta önemli ölçüde arttı. 12 Ağustos'ta Yunan firkateyni Limnos Oruç Reis’in çalışmasını sabote etmek amacıyla yaptığı provokasyon sonucu, Türk firkateyni Kemalreis'in müdahalesiyle hasar almış ve limana çekilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'nın sismik arama faaliyetlerine devam edeceğini söyleyerek, Türk gemilerine yönelik herhangi bir Yunan saldırısının asla cevapsız kalmayacağı konusunda uyarmıştı.

Fransa ortak takbikata iki savaş gemisi ve iki uçak gönderdi

Yunanistan, Türkiye’ye karşı aradığı desteği, acil toplantıya çağırdığı Avrupa Birliği’nden bulamamış, sadece Fransa’nın, Yunan donanmasıyla müşterek tatbikat için iki savaş gemisi ve Girit’e iki savaş uçağı göndermesiyle yetinmek durumunda kaldı.

Yunan tarafına desteklerini açıklayan ABD’li bazı milletvekilleri, AB ve Trump yönetiminden, Türkiye’yi ‘’ acilen sondaj çalışmalarını durdurması’’ çağrısı yapmasını istedi; aksi halde Türkiye’ye karşı kilit ekonomik sektörlerde yaptırım uygulamakla tehdit edilmesini istemişti.

Türkiye, Almanya’nın arabuluculuğu vesilesiyle, müzakerelere imkân tanımak için ilan ettiği Navteks’i erteledi ve Yunanistan’ın da diyaloğa adım atmasını bekledi. Bunun aksine Yunanistan ertelemeyi fırsat bilerek Mısır’la, Doğu Akdeniz'in potansiyel olarak petrol ve doğalgaz zengini bölgelerinin büyük parçalarını kendi münhasır ekonomik bölgelerinin bir parçası olarak belirleyen bir denizcilik anlaşmasını duyurmalarının ardından Türkiye ilan ettiği NAVTEKS’e tekrar start verdi.

Türkiye geçen sene BM tarafından meşru hükümet olarak kabul edilen Libya Ulusal Mutabakat Hükümetiyle (UMC)  Münhasır ekonomik bölge anlaşmasını (MEB) imzalamıştı. Kahire ve Atina bu anlaşmayı ‘’yasadışı’’ olarak niteleyip, ‘’Girit ve Meis adalarının münhasır bölge oluşturduğu iddiasını temel alan’’ bir MEB imzaladılar.

Gerginlik tırmanıyor

Akdeniz anlaşmazlığı, Yunan-Türk ilişkilerini etkileyen iki büyük deniz meselesinden biri olmayı sürdürüyor; diğeri ise, zaman zaman deniz çatışmalarına ve it dalaşlarına yol açan Ege Denizi üzerindeki NATO müttefikleri arasında onlarca yıldır süren çatışma.

Ege Denizi üzerinde yıllardır süren it dalaşı, bu defa Doğu Akdeniz’in sahip olduğu muazzam ekonomik kaynakların paylaşımındaki anlaşmazlık, iki NATO müttefikini günden güne artan bir gerilimin içine doğru sürüklemeye devam ediyor.

Kaynak: Sputnik Rusya Haber Ajansı / Mütercim: Hasan Nurhan Çelik-Düşünce Mektebi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.