Sosyal Medya

Tercüme Haber

Pakistan ve Hindistan arasında casus krizi

Pakistan, Hindistan'dan Kulbhushan Jadhav için avukat atamasını istediğini iddia etti. Ancak Yeni Delhi'de Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Anurag Srivastava, "Pakistan'dan konuyla ilgili herhangi bir haber almadık" dedi.Bu açıklamanın ardından Yeni Delhi'de Hindistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Anurag Srivastava, "Pakistan'dan konuyla ilgili herhangi bir haber almadık" dedi.

Pakistan Perşembe günü, Hindistan'dan diplomatik kanallar aracılığıyla idam mahkûmu Kulbhushan Jadhav için bir avukat atamasını istediğini iddia etti. Ancak Yeni Delhi, İslamabad'ın davayla ilgili gelişmeler hakkında kendilerine bilgi vermediğini dile getirdi.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ayşe Faruki, haftalık basın brifinginde İslamabad yüksek Mahkemesi'nin hükemete Jadhav'a bir avukat atama yetkisi verdiğini söyledi.

"3 Ağustos İslamabad Yüksek Mahkemesi'nin talimatından sonra, Hindistan tarafıyla diplomatik kanallardan temasa geçtik ve mahkemenin bu direktifini ilettik" diyerek "Hindistan’ın cevabını bekliyoruz," dedi.

Fakat Hindistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Anurag Srivastava, "Pakistan'dan konuyla ilgili herhangi bir iletişim talebi bize ulaşmadı" dedi.

Bunun üzerine, gazeteciler Pakistan Dışişleri sözcüsüne, Hindistan'a İslamabad Yüksek Mahkemesi'nin davayla ilgili kararı hakkında bilgi verip verilmediği sorusunu sordu.

Sözcü yanıtında; ‘’İslamabad Yüksek Mahkemesi, Jadhav davasında üç kıdemli avukatı mahkeme bilirkişisi olarak atadı ve Pakistan hükümetine idam mahkûmu için bir avukat ataması için Hindistan'a "bir şans daha" vermesini emretti’’ ifadelerini kullandı.

Srivastava, Pakistan'ın davada Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) emrini uygulaması ve Jadhav'a "engelsiz ve koşulsuz" konsolosluk erişimi sağlamanın yanı sıra, ilgili belgeleri de Hindistan'a sunması gerektiğini söyledi.

Jadhav hakkındaki casusluk suçlaması

50 yaşındaki emekli Hindistan Donanması subayı Jadhav, Nisan 2017'de bir Pakistan askeri mahkemesi tarafından casusluk ve terörizm suçlamasıyla ölüm cezasına çarptırılmıştı.

Bunun üzerine Hindistan, Jadhav'a konsolosluk erişiminin engellenmesi ve idam cezasına itiraz edilmesi için Pakistan'a karşı Uluslararası Adalet Divanı'na(UAD) başvurdu.

Lahey merkezli UAD, Temmuz 2019'da Pakistan'ın Jadhav'ın mahkûmiyetini ve cezasını "etkili bir şekilde yeniden gözden geçirmesi ve değerlendirmesi" ve ayrıca daha fazla gecikmeden ‘’Hindistan'a konsolosluk erişimi sağlaması’’ gerektiğine karar verdi.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, casusla itham edilen Jadhav'ın Hintli bir avukat tutmasına izin verilmesi hakkındaki bir soruya yanıt olarak, böyle bir şeyin düşünülmediğini söyledi.

Hindistan’la ilişkilerin yeniden başlaması ve iletişimin tekrardan kurulmasını düşünüyor musunuz? sorusunu ise sözü, ‘’Hayır, bu şartlar altında kesinlikle böyle bir durum söz konusu değil’’ diye cevapladı.

Kaynak: The Hindu News Haber Ajansı

Mütercim: Hasan Nurhan Çelik

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.