Sosyal Medya

Güncel

BM'den iç savaşın pençesindeki Yemen için kronik kıtlık uyarısı

İç savaşın pençesindeki Yemen’de, ülkenin güney kesiminde yaşayan 3,2 milyon insanın kronik düzeyde açlık ve gıda temini sorunuyla yüz yüze kalması bekleniyor.Birleşmiş Milletler önümüzdeki altı ay içinde, hali hazırda uzun süredir devam eden iç savaştan savaştan zarar görmekte olan Yemen'in bazı bölgelerinde, genel ekonomik düşüş ve koronavirüs salgını nedeniyle de zaten Arap dünyasının en fakir ülkesi olan Yemen’de gıda kıtlığının keskin bir şekilde artacağı konusunda uyardı.

Dünya Gıda Programı (WFP), BM çocuk Fonu ve Gıda ve Tarım Örgütü tarafından hazırlanan bir raporda, yüksek düzeyde akut gıda güvensizliği ile karşı karşıya kalan insan sayısının ülkenin güneyinde iki milyondan 3.2 milyona çıkması bekleniyor.

Yemen, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonca desteklenen mevcut hükümete ile Husiler arasındaki iç savaştan dolayı dünyanın en büyük gıda krizini yaşamakta.

5 yıldır devam eden savaşın yanı sıra,  ekonomik şoklar, çöl çekirgelerinin istilası, yardım taleplerinin uluslararası yardım fonlarıyla yeterince desteklenememesi, sel ve afetler in üstüne koronavirüs salgının sebep olduğu kısıtlamalar, ülkede korkunç bir açlığın yaşanmasına sebep oldu.

BM’in barış çabalarına rağmen taraflar arasındaki son haftalarda yeniden alevlenen şiddet ve savaş, tekrardan sivil ölüm ve yaralanmalarına da sebep veriyor.

Tüm dünyanın gözleri önünde kıtlık, adeta koca bir ülkenin değişmez yazgısına dönüşüyor.

Mütercim: Hasan Nurhan Çelik / Kaynak: Aljazeera.com

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.