Sosyal Medya

Güncel

Terör örgütü YPG, Türkiye'ye saldırması için DEAŞ'a para verdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili TBMM'de gerçekleştirdiği bilgilendirme sunumunda YPG / PKK - IŞİD ilişkisine dair kritik bilgiler aktardı.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin meclisi bilgilendirmek için yaptığı konuşmada Suriye'nin kuzeyinde ve doğusunda geniş alanları kontrol altında tutan YPG / PKK örgütüne ilişkin ilginç detaylar aktardı.

Çavuşoğlu, konuşmasında "YPG / PYD, DEAŞ'lıların bize saldırması için DEAŞ'a para verdi, DEAŞ'lıları serbest bıraktı. Bununla ilgili istihbari bilgilerimiz var' ifadelerini kullandı.

YPG/PYD, DEAŞ ile anlaşmadan hiçbir zaman çekinmedi. Rakka’da vardığı mutabakat neticesinde DEAŞ’liler ellerini kollarını sallayarak otobüslerle tahliye edildi. YPG’liler bunlara otobüsler de temin etti. Yine elinde tuttuğu DEAŞ’lileri Türkiye’de terör eylemi yapmaları karşılığında serbest bırakmakla kalmadı, onların cebine harçlık da verdi. Bunların hepsi bizim istihbari bilgilerimizde elimizde. Yani DEAŞ’lileri bize saldırması için YPG/PKK terör örgütü para verdi. Bazı ülkeler bu örgütü vekalet olarak kullanıyor, ama bu terör örgütü de DEAŞ’i para vererek, serbest bırakarak, silah vererek kullanıyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Fırat Kalkanı Harekatı ile IŞİD'in elinden alınan bölgede ve Zeytindalı Harekatı ile YPG / PKK'nın elinden alınan topraklarda geçtiğimiz süreçte IŞİD tarafından düzenlendiği düşünülen pek çok saldırı gerçekleşti. Temmuz ayında Fırat Kalkanı Harekatı ile Türkiye'nin fiili anlamda kontrolüne geçen bölgede YPG / PKK tarafından serbest bırakılan IŞİD üyeleri bir dizi saldırı gerçekleştirmişti. Ortadoğu Haber'in bilgi aldığı yerel polis kaynakları saldırıyı gerçekleştiren IŞİD mensuplarının Hareket'ul İntikam (İntikam Hareketi) isimli bir yapılanmaya mensup olduğunu ifade ediyor. Aynı kaynaklar İntikam Hareketi isimli örgütün, YPG / PKK'ya bağlı istihbarat birimleri tarafından Türkiye'ye ve Suriye Milli Ordusu'na saldırmak için ikna edilerek serbest bırakılan IŞİD üyelerinden oluştuğu bilgisine ek olarak örgütün fiilen YPG / PKK'dan emir aldığını belirtiyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.