Sosyal Medya

Özel / Analiz Haber

İran ve Suriye arasında askeri işbirliği anlaşması imzalandı

İran ve Suriye arasında imzalanan askeri işbirliği anlaşmasına göre, İran, Suriye’nin hava savunma sistemlerini geliştirecek. Görüşmelerde ayrıca Türkiye’nin güvenlik endişelerinin giderilmesi için Esed rejimini muhatap alması ve Astana sürecine uyması istendi.İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bagheri ve Suriye Savunma Bakanı Ali Abdullah Eyyub bugün Şam'da biraraya gelerek iki ülke arasında bir kapsamlı bir askeri işbirliği anlaşması imzalandı.

Suriye resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, anlaşmada "İki ülke silahlı kuvvetleri arasında askeri ve güvenlik konulu işbirliğini geliştirilmesi ve koordinasyonun sürdürülmesi” karara bağlandı. Görüşmelerde Suriye'deki durum ve Suriye’deki yabancı güçlerin geri çekilmesine dair kararlılık belirtildi.

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Bagheri, "İki ülke arasındaki askeri ilişkilerin geliştirilmesi çerçevesinde İran’ın Suriye hava savunma sistemlerini güçlendireceğini" vurguladı.

Görüşmelere Türkiye karşıtlığı damga vurdu

Türkiye karşıtlığının sıkça dile geldiği görüşmelerde Bagheri, "Türkiye, terörist grupları Suriye'den çıkarmak için Astana görüşmelerine olan bağlılığını göstermede geç kalmıştır. Türkiye güvenlikle ilgili endişelerinden herhangi birinin çözümünün Suriye tarafı ile müzakere yoluyla gerçekleşmesi gerektiğini anlamalıdır" diye konuştu.

Bagheri, Türkiye'nin kendi ülkesine yönelik güvenlik endişelerinin çözümünün Suriye topraklarında olmadığını fark etmesi gerektiğini kaydetti.

Suriye Savunma Bakanı Ali Eyyub ise İsrail’in Suriye’ye karşı savaşta ciddi bir rolünün olduğunu  kaydederek, “Terörist çeteler İsrail saldırganlığının bir parçasıdır" ifadelerini kullandı.

Eyyub, "2011'de başlayan iş savaşa rağmen ayakta kalan ve devletin yapısını koruyan Suriye ordusunun zaferi kaçınılmazdır. İran ile Suriye arasındaki ilişkileri sabote etmek için kim bahse giriyorsa bu bir yanılsamadır ve hayallerinden uyanması gerekir" dedi.

Kaynak: ortadoguhaber.com

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.