Sosyal Medya

Tercüme Haber

Tercüme Haber: Sudan'da açlık koronavirüsten daha yakıcı boyutlarda

Özel sektör çalışanları, hükümetin temel ekonomik ihtiyaçlarını karşılamadan büyük kısıtlayıcı önlemler aldığını söylüyor.Birçok Sudanlı gibi, araba tamircisi Mohamed Othman da hükümetin koronavirüs karantinasını sona erdirmesi gerektiğini söyleyerek, böylece işine geri dönebileceğini çünkü kendisi ve ailesinin başka bir gelir kaynağı olmadığını belirtti.
 
Sudan'ın ülkeyi ordu ile güç paylaşımı anlaşması altında yöneten geçici sivil hükümeti, yaklaşık iki ay önce birçok iş yeri, market, okul ve caminin kapatılmasını emretmiş ve seyahat kısıtlamalarını uygulamaya koymuştu.
 
Ancak Sudan, yoksulluk içinde yaşayan kesimin kısıtlamaların sona ermesi yönündeki artan talepleriyle ve neredeyse yüzde 100’lük bir yıllık enflasyon oranıyla karşı karşıya kalmanın yanı sıra yoksul Sudanlılara vaat ettiği yardımların gerçekleşmediği yönündeki şikayetlere cevap vermekle de uğraşıyor.
Günlük ücretle çalışan Othman, “Karantinanın derhal kaldırılmasını istiyoruz, böylece hayatlarımıza devam edebileceğiz. Çünkü açlık, koronadan daha kötü,” dedi.
 
Hükümet ise başkent Hartum’da 18 hazirana kadar uzatılan karantinanın virüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olduğunu söyledi.
 
Sudan, 6081 onaylanmış COVID-19 vakası olduğunu ve yeni tip koronavirüsün sebep olduğu bu hastalık nedeniyle 359 kişinin de hayatını kaybettiğini bildirdi. 
 
Sudan'da 6081 onaylanmış COVID-19 vakasının olduğunu bildirdi. Yeni tip korona virüsün neden olduğu hastalık, 359 kişinin ise ölümüne neden oldu. [Marwan Ali/AP]
 
Hükümet, yoksullara yapılan yardımlardaki gecikmelerden ve teknik problemlerden sorumlu tutuyor.
 
Yetkililer, belirlenen yarım milyon ailenin yalnızca yüzde 60’ının yiyecek sepeti ve nakit ödeme alabildiğini söylüyor. 
 
Enformasyon Bakanı Faisal Mohamed Salih, “Şu an geri kalan yardım malzemelerinin dağıtılması yönünde çalışmalarımız var,” dedi.
 
15.000 çaycı ve sokak satıcısını temsil eden Çok Amaçlı Kadın Kooperatifleri Birliği ise karantina başladığında süreçten etkilenenlerin listesini hükümete sunmalarına rağmen hala yardım alamadıklarını söyledi.
 
Geçen hafta “İzole ediliyorlar ancak zor bir durumdalar,” diyen sendika lideri Awadiya Mahmoud, sözlerine şöyle devam etti: “Bu insanların yanında olmalıyız, böylece (satış yapmak için) sokaklara dönmeyeceklerdir.”
 
Hükümet daha sonra sendika üyelerine para yardımı yapmaya başlayacağını duyurdu.
 
Bazı Sudanlılar ise bazı mağazaların açık kalması ve insanların topluma karışmaya devam etmesi nedeniyle karantinanın sık sık delindiğinden şikayet ediyor.
 
Öğretmen Nadia Ahmed, “Hükümet karantina uygulamasında gevşek davranıyor. Hükümet güçleri yalnızca köprüler ve ana pazarlarda bulunurken, şehrin geri kalanında hayat neredeyse eskisi gibi,” diye belirtti. 
 
Sağlık Bakanı Akram Ali Altom, güvenlik güçlerini karantinayı tam anlamıyla uygulamadığı için eleştirdi.
 
Adil Mohamed, kutsal Ramazan ayı boyunca, daha önce yasaklanmış olan cemaat namazlarına ev sahipliği yapmaya devam eden camileri ihbar etmeyi denediğini fakat bir sonuç alamadığını söyledi.
 
“Eğer bunu uygulamayacaksanız neden camilerin kapatılacağını ilan ediyorsunuz?” diye sordu.
 
Kaynak: Aljazeera.comMütercim: Dürdane Tekin

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.