Sosyal Medya

Tercüme Haber

Tercüme Makale: Noam Chomsky: Beyaz Saray sadece seçimde alacağı oyları önemseyen paranoyak tarafından yönetiliyor

Amerikalı filozof Noam Chomsky, Amerika Birleşik Devletleri'nin Korona virüsle mücadele etmek için federal bir stratejiden yoksun olması ve herkesi kapsayan sağlık sigortası eksikliğinin yanı sıra iklim değişikliği gibi sorunları ciddiye almaması sebebiyle felakete doğru gittiğini ifade etti.Fransa basın Ajansı'na verdiği röportajda Chomsky,  Korona virüsünden en fazla etkilenen ülke olan ABD'de olup bitenlerin nedeninin tutarlı bir yönetimin olmamasından kaynaklandığını belirtti.
 
Chomsky röportajında , "Beyaz Saray, sadece otoritesini ve seçimde alacağı oyları önemseyen sosyal özürlü, paranoyak bir kişi tarafından yönetiliyor dedi.
 
Arizona Üniversitesinde Profesörlük yapmış olan ve yüzün üzerinde kitabı bulunan Amerikalı Düşünür Chomsky röportajında, Trump’ın iktidara geldiğinden bu yana salgını önleme mekanizmasını çökertti ve salgınla mücadele merkezlerinin finansmanı kesti.
 
Ayrıca Çinli bilim adamlarıyla potansiyel virüsleri tespit etme amaçlı işbirliği programlarını ortadan kaldırdı.  Özellikle ABD’nin bu salgına karşı tamamen hazırlıksız idi ifadelerine yer verdi.
 
Chomsky, Avrupa’da risk seviyesini artıran tasarruf programları, demokrasiye yönelik saldırılar, kararların Brüksel'e aktarılması ve seçilmemiş Troyka bürokrasisi (Avrupa Komisyonu, Ecb ve IMF) gibi meselelerden dolayı pek çok açıdan durumun kötü olduğunu belirtti. Chomsky, en azından Avrupa da ABD’nin sahip olmadığı destek sağlayan sosyal ve demokratik bir yapının kalıntıları var ifadesini kullandı.
 
Chomsky, Korona salgınının ciddiyetine rağmen, bunun en büyük tehlike olmadığını düşündüğünü söyledi. "Salgından çok yüksek bir bedel ödeyerek çıkacağız. Ancak kutup buzlarının erimesinden, yükselen deniz seviyelerinden ve iklim değişikliği gibi diğer olumsuz etkilerinden asla kurtulamayacağız." İfadesini sözlerine ekledi.
 
Amerikalı Düşünür, “Bu konuda ne yapıyoruz? Her ülke bir şey yapıyor ama yeterli değil. ABD çok şey yapıyor ve felaketin yaşanmasını kolaylaştıracak gerekli programları ve yasaları iptal ederek uçuruma doğru hızla koşuyor dedi.
 
Chomsky, Dünyanın dijital gözetim sisteminde yeni bir döneme girdiğini ve özellikle virüsle mücadele de birçok ülkenin bu sistemi kullandığı söyledi. Amerikalı düşünür, "Nesnelerin İnterneti" olarak bilinen şeyin popüler hale geldiğini ve bu gelişen gözetleme teknolojisi sayesinde işverenler çalışanların bilgisayarlarında ne yaptıklarını, klavyede ne yazdıklarını kontrol edebiliyorlar. Ayrıca çalışanlar bilgisayar ekranından uzaklaştığında sistem bunu bir mola verme olarak kodluyor ifadelerine yer verdi.
 
Amerikalı düşünür, teknoloji devlerinin hayatımızı ele geçirmelerine izin vermemiz durumunda Çin’de ki gibi her yerde yüzleri tanıyan teknolojiler sayesinde, insanların yaptığı her şeyin izlenebildiği, İnsanların karşıdan karşıya yanlış geçtiği anda bile gözetlendiği bir kontrol sistemi tehlikesine karşı uyarıda bulundu.
 
Chomsky sözlerini, bu bahsettiğimiz şeyler kaçınılmaz değil, İklim değişikliği sorunu da kaçınılmaz bir sorun değildir, tüm bunların olmasını engelleyebileceğimiz gibi. Olmasına da izin verebiliriz ifadeleriyle sonlandırdı.
 
Kaynak: ALJEZEERA (25/ 05/ 2020) / Mütercim: Hasan Kanat

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');