Sosyal Medya

Tercüme Haber

Tercüme Haber: Koronavirüs gölgesinde Hindistan demokrasisindeki çatırdamaHindistan bir tecritten diğerine geçerken, Başbakan Narendra Modi'nin iktidar partisi, Covid-19 salgınının yayılmasını kontrol etmekle pek ilgisi olmayan bir dizi tartışmalı uzun vadeli politika kararıyla kendi destekçilerinin bile bazı kesimlerini şaşırttı.

Ülke çapında sokağa çıkma kısıtlamasının (izalasyon) dördüncü aşamanın başladığı bugüne kadar ilan edildiği 25 Mart'tan bu yana, Covid-19 vakalarının sayısı, yazım sırasında sadece 618'den 101.139'a sabit bir artış gösterdi.    
 
İzalasyonun"eğriyi düzleştirmekte" etkili olup olmadığı yoruma açıktır ve çoğu abd'yi kilitleme nin dayatılmaması durumunda ne kadar kötü olabileceğine bir örnek olarak göstermektedir.
 
Genel olarak, çeşitli raporlara göre, Hint izlasyon politikasının (başlangıçta üç hafta boyunca) ilk empoze edildiğinde yüksek onay derecelerine sahipti.Bununla birlikte, son 50 gün içinde tekrarlanan izalasyon politikası, çeşitli devletlerle göçmen işçiler arasında kaosa yol açan normal faaliyetlerin sürekli olarak durdurulmasına ve küçük tüccarlar, orta ölçekli işletmeler ve büyük endüstrilerde bile bu politikanın südürülmesi sorunu daha da büyüten bir duruma getirdi.
 
Halbuki hükümet kısıtlama politikası yerine, tüm çabasını,  insanların tecrit sırasında hayatlarını yaşamak için daha tolore edilebilir şartlar sağlanmasına ve aynı zamanda coronavirus enfeksiyonunun yayılmasını önleyecek adımlar atılmasına odaklayabilirdi. Fakat Modi hükumeti bunu tercih etmedi; pandeminin sağladığı şartları antidemokratik tutumunu uygulayabilme fırsatı olarak görmeyi tercih etti 
 
Narendra Modi yönetimindeki federal hükümet, virüsün yayılmasını önleyici çabalar kısmen ortaya koysa bile, demokrasiyle çelişen bir diğer husus emek, çevre ve sığınmacılara yönelik ayrımcığı önleme ile ilgili yasaların olağanüstü acilolmasına rağmen tam zıddı yönünde izlenen politikalardır. 
 
Bir diğer örnek: Medya konusu... Anayasanın ifade özgürlüğü hakkı altında özgürlükleri güvence altına alınan ulus medyasının işleyişine doğru bir balyoz düştü.
 
İşçi haklarını zorlaştırma
 
Sanki ipucu vermiş gibi, Modi'nin BJP (Bharatiya Janata Partisi) tarafından yönetilen en az üç eyalet hükümeti (Uttar Pradesh, Madhya Pradesh ve Gujarat), iş kanunlarını üç yıl boyunca geçici olarak askıya aldı - işçiler için korumayı manipülasyon aracı yaparak... 
 
Karar, sendikaları o kadar şok etti ki, iktidardaki BJP'ye bağlı olan Bharatiya Mazdoor Sangh (BMS) bile harekete karşı ülke çapında protesto çağrısı yaptı. Örgütün sekreteri Pawan Kumar medya tarafından hükümetin hareketine karşı yasal düzeltme isteyeceklerini söyledi. 
 
İş kanunlarının askıya alınmasının, öncelikli bir sorun olmadığı göz önüne alındığında, ekonomik faaliyetin toparlanmasına nasıl yardımcı olacağı açık değildir. Ancak yasaları askıya alan hükümetler, işin toparlanmasına yardımcı olacağı konusunda ısrar ediyor. 
 
Bir başka adımda Modi hükümeti, endüstriyel projeler için çevresel izin ihtiyacını ortadan kaldıracak bir bildirim yayınladı.  İş kanunlarının askıya alınması, zorunlu ve koruyucu yasaların yokluğunda BJP'nin destek üssü olarak kabul edilen iş lobisinin işçilerin maliyetinden kurtulması şüphesine yol açtı.
 
Bildirimin milyonlarca insanın hayatını etkileme ve çevreye doğrudan zarar verme potansiyeli var. Uzmanlar, bildirimle birlikte, sanayi lobisinin  fabrikalar kuracaklarını, çevreyi tahrip edeceklerini ve daha sonra çevre yasalarını çiğnediğinde projeyi düzenli hale getirmek için ceza ödeyeceklerini belirtti.  
 
Modi hükümetinin bu bildirimi, gündemin Covid-19 salgını tarafından işgal edildiğinde getirmeye karar vermesi bu bildirimin bir hile unsuru olduğunu gösteriyor. Bu arada medya, aniden kendisini hükümetin çeşitli eyaletlerle birlikte kendisine yönelen gazabı altında buluyor.
 
Gazeteciler, tecrit uygulamaları sırasında asgari devlet yardımı ile kendilerine başlarının çaresine bakmaya mecbur bırakılan binlerce göçmen işçinin koşullarını bildirdikleri için Hindistan Ceza Yasası uyarınca suç işlemekle suçlanıyor. 
 
BJP tarafından yönetilen Himachal Pradesh eyaletine mensup bir gazeteci Om Sharma, göçmen işçilerin kötü durumuyla ilgili yaptığı bir sosyal medya paylaşımı sonucu kendisini polis tarafından bir dizi suçlamayla itham edilmekle yüzyüze kaldı.
 
Bir Gujarat editörü ola gazeteci Dhaval Patel, eyalet başkanı Vijay Rupani'nin Covid-19 pandemisini kontrol etme çabalarından memnun olmadığı için değiştirilebileceği yönündeki haberi yüzünden tokatlandı. Medyayı izleyen Newslaundry'e göre, ülke genelinde en az iki düzine gazeteci, tecrit politikası nedeniyle ortaya çıkan durum hakkında çeşitli suçlamalarla karşı karşıya.  
 
Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından yapılan bir ankette Hindistan'ın 180 ülke arasında, basın özgürlüğünde 140'tan 142'ye iki düşmesine şaşmamalı. Buna karşılık, Federal Bilgi Bakanı Prakash Javdekar herhangi bir medya özgürlüğü kısıtlaması olduğunu reddetti ve bu anketlerle gelenleri "açığa çıkaracağını" söyledi. Ancak muhalefet Kongresi, BJP'ye" demokrasinin bu dördüncü sütununu yok etmekle olmakla ve bunun olmasına izin vermemeliyiz.” dedi.
 
Aslında, alarma neden olan şey, gazetecilerin, hükümeti özgürce eleştirmek için anayasal yetkiye sahip olduğu Hint medyasında kovuşturulabilir olarak kabul edilen röportajların çoğunun normal zamanda rutin olan röportajlardan bir farkının olmamsıdır.
 
Koronavirüs pandemisi sadece insanları enfekte etmekle kalmadı, birçoklarının ölümüne neden oldu. Fakat belki zamanla, hastalık kontrol altına alınabilir, norma yaşama bir gün geri dönüş bir şekilde sağlanır, fakat Hindistan sadece hayattan ve büyüyen bir ekonomiden çok daha fazlasını kaybetmiş olabilir.   
 
2014'te Hindu-milliyetçi BJP'NİN ortaya çıkmasından ve 2019'da iktidara gelişinden bu yana zaten çok kutuplaşmış, antidemokratik yasaların iyice güçlendirilmesi ve zorlu demokratik alana acımasız tecavüz, ulus için zor zamanların yaşanacağını haber veriyor.
 
Yazar: Dakshina Murthy  / Kaynak: TRT World
 
Mütercim: Hasan Nurhan Çelik / Düşünce Mektebi

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');