Sosyal Medya

Kürsü

Ali Haydar Haksal: Oruç sabır ve direniş ibadetidir

Oruç sadece aç kalma, ağzı tutma, kilitleme değil. Oruç, kendisini olumsuz etkileyecek olan bütün dış olumsuzluklara koruyucu bir kalkan. Manevi bir giysi. Sabır, direnç ve barış giysisi. Merhamet, sevgi ve güzellikler dizgesi.Korona günlerinde uzun süreli bir içe kapanış doğal olarak insanların bunalımına neden oldu. İnsanlık daraldı. Yasaklar söz konusu olunca bir karşı koyuş da söz konusu olabiliyor. Yasaklardan genelde hazzedilmez. Yasakları delmek insanlığın doğasında var.
 
Kimi hâller var ki kendindenlik taşır. Yasalar, kurallar insanın ruhunu bazen sıkar. Uyulması gereken ilkeler olmasına karşın.
 
Müslümanlar için ise özel durumlar var. İnsanlık bunların anlamını bilse hayatında yaşamayı arzu eder. Bilim insanları oruç üzerine birçok değerlendirmelerde bulunuyorlar. Bunlar da olağan ve olması gerekenler. Orucun fiziki, bedensel yararları söz konusu olabiliyor. Müslümanlar açısından elbette bunların değeri var. Asıl değerli olan İlâhî çağırıya uyma. Bu her şeyin üzerindedir.
 
Bugün için insanlık genel olarak bir durum yaşıyor. Korku ve panik havası yaygın. Ölüm ve ona bağlı gerilim tedirgin edici.
 
Müslümanlar için çok farklı bir yüzleşme oldu. Korona ile birlikte oruç ibadetinin kesişmesi. Oruç bir sabır ibadetidir. İnsanın sabrının sınandığı, insanın sabırla hayata alıştığı dönemleri. Bahar havasında oruç tutmak oldukça kolay, zor bir yanı yok. Yaz mevsimini yaşayanlar, ağır işlerde çalışanlar için zorlu günler. Böyle olmasına karşın sahih olanlar ne yapıp eder oruçlarını tutarlar. Yasaklardan kaçma yerine bu ibadete sığınma onlara daha çok güç veriyor. Bu, ibadet bir yılın tamamına yayılmıyor, sadece bir ay ile sınırlı. Bir ay boyunca insanlar zorluklar yaşarlar ama açlıktan ölmezler. Oysa aylarca açlık ile boğuşan insanlık var. aşırılıkların altında zor geçinenlerin sayısı az değil. İnsanın kendisini karşılaştırma şansı var oruç ile.
 
Oruç ibadeti direniş ibadetidir. Alışkanlıkların, tiryakiliklerin olduğu zaman sınanma ve direnmeleri söz konusu. İnsanı kuşatan ve sarıp sarmalayan bu ibadet bir hayat anlayışı.
 
Müslümanlar açısında korona günlerinde ramazanın gelmesi de bir lütuf. İçeriye kapanma zorunluluğu gönül rahatlığıyla ibadetini yerine getirme hazzını yaşıyor olmalı. Çünkü daraldığı bu günlerde oruç gibi bir sabır ibadetiyle zorluklara aşma kolaylığını da yaşıyor. Hem orucunu tutuyor, hem sabırla hayata, açlığa, susuzluğa direniyor hem de daraldığı bunalımını metafizik bir oluşla aşıyor.
 
İnsanlığın ferahlayacağı günleri olduğu gibi daraldığı günleri de oluyor. Bu durumlar kimi zaman çok sınırlı olabiliyor kimi zaman ise genele yansıyor. Böylesi durum ilk kez yaşanıyor.
 
Oruç ibadeti hazzını ve tutkusunu yaşayanlar oruç tutamadıkları zorunlu zamanlarda acı çekiyorlar.
 
Zorluklar ancak sabırla atlatılabilir. Hemen hemen bütün dönemler için geçerli bir durum. Deyim yerindeyse Müslümanlar zorluklara karşı sabırlı, dirençli ve deyim yerindeyse şerbetlidirler. En çok da böylesi dönemler ve zamanları daha rahat atlatabiliyorlar.
 
Hayatı anlamlı kılmanın zamanı olabilir. Kendisi için yeni bir dönemin başlangıcı da olabilir. Bu sınanma karşısında kendisini nasıl konumlandıracağı hayatını nasıl anlamlandıracağını düşünmeye fırsat bulabilir.
 
Oruç sadece aç kalma, ağzı tutma, kilitleme değil. Oruç, kendisini olumsuz etkileyecek olan bütün dış olumsuzluklara koruyucu bir kalkan. Manevi bir giysi. Sabır, direnç ve barış giysisi. Merhamet, sevgi ve güzellikler dizgesi. Her adımı, ânı bilinçle yüklü. Çünkü kendi sınanmasında insanlığı bilme anlama ruhu. Buna uygulama demek de yerinde olur ama tam tanımlayıcı olmuyor.
 
Hayatın zorluklarını güzelleştirme günleridir oruçlu günler. Aşk günleridir. Birbirine sevgiyle bakma günleri. Gökten insanlık üzerine ağan bir manevilik. Bunun fiili görüntüsü olmasa da hâl diliyle yaşanır. Kuşların, suların ve doğanın sesi farklı yansır, güzellikler insanlık üzerine ağar.
 
Milli Gazete

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.