Sosyal Medya

Güncel

Newsweek'ten salgına karşı Hz. Muhammed'in tavsiyeleri

ABD’de yayınlanan Newsweek dergisinde, koronavirüs salgınına karşı Hz. Muhammed’in benzer durumlar karşısında tavsiyelerinin derlendiği bir makale yayımladıHijyen ve karantinaya dikkat çekilen makalede, aynı önerilerin yüzlerce yıl önce İslam peygamberi tarafından da dile getirildiği aktarıldı. Rice Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Dr. Craig Considine imzalı makaleden öne çıkan satırlar şu şekilde: “Kim salgınlar sırasında hijyen ve karantina tavsiyesinde bulunmuştu biliyor musunuz? 1300 yıldan uzun bir zaman önce, İslam peygamberi Hz. Muhammed. Uzman olmasa da Hz. Muhammed’in mücadele için tavsiyeleri vardı: ‘Bir ülkede veba salgını duyarsanız oraya girmeyin, bulunduğunuz yerde salgın varsa oradan ayrılmayın... Bulaşıcı hastalığı olanlar, sağlıklı kişilerden uzak tutulmalı... Temizlik imanın parçasıdır... Uyandıktan sonra ellerinizi yıkayın, uyurken ellerinizin nereye hareket ettiğini bilmiyorsunuz...’ Peki ya birisi hastalanırsa? Hz. Muhammed her zaman insanların tıbbi tedavi ve ilaç almalarını teşvik etmiştir.”
 
Makalenin bir böşlümü şu şekilde:
 
COVID-19 salgını, hükümetleri ve haber kaynaklarını dünya nüfusu için en doğru ve yararlı tavsiyeyi sağlamaya zorluyor, çünkü hastalık gerçekten ulaşılabilir durumda. Sağlık profesyonelleri yüksek talep görüyor ve pandemilerin bulaşma ve etkilerini inceleyen bilim adamları da öyle.
 
İmmünolog Dr. Anthony Fauci ve sağlık muhabiri Dr. .
 
Bir salgın sırasında başka kimin iyi hijyen ve karantinaya almayı önerdiğini biliyor musunuz?
 
1.300 yıl önce İslam'ın peygamberi Muhammed.
 
Ölümcül hastalıklar konusunda hiçbir şekilde "geleneksel" bir uzman olmasa da, Muhammed yine de COVID-19 gibi bir gelişmeyi önlemek ve mücadele etmek için sağlam tavsiyelerde bulundu.
 
Muhammed dedi ki: "Bir ülkede veba salgını duyuyorsanız, ona girmeyin; ama veba siz bulunduğunuz bir yerde salgın çıkarsa, o yeri terk etmeyin."
 
Ayrıca, "Bulaşıcı hastalıkları olanlar sağlıklı olanlardan uzak tutulmalıdır." Dedi.
 
Muhammed, insanları enfeksiyondan koruyacak hijyenik uygulamalara uymaya da teşvik etti. Aşağıdaki hadisleri veya Hz. Muhammed'in sözlerini düşünün:
 
"Temizlik imanın bir parçasıdır."
 
"Uyandıktan sonra ellerinizi yıkayın; uyurken ellerinizin nereye hareket ettiğini bilmiyorsunuz."
 
"Yemeklerin kutsamaları yemekten önce ve sonra ellerin yıkanmasında yatar."
 
Ya biri hastalanırsa? Muhammed acı çeken insanlarına ne tür tavsiyelerde bulunur?
 
İnsanları her zaman tıbbi tedavi ve ilaç aramaya teşvik ederdi: "Tıbbi tedaviden faydalan" dedi, "çünkü Tanrı, bir hastalık (yaşlılık hariç) için bir çare atamadan bir hastalık yapmadı."

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.