Sosyal Medya

Güncel

Türkiye Balkan ülkeleri için de yardım eli uzattı

Koronavirüs salgınından etkilenen ancak tıbbi malzeme konusudna yetersiz olan birçok ülkeye yardımını esirgemeyen Türkiye, Balkan ülkeleri için de harekete geçti. Ankara Etimesgut Askeri Havalimanı'nda hazırlanan askeri kargo uçağı, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna-Hersek ve Kosova’ya maske, tulum ve tanı kitleri gönderilmek üzere yola çıktı.Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını 130'dan fazla ülkede görüldü. Virüsten korunmak için önlemleri en üst düzeye çıkarılırken, başta Avrupa'da tıbbi malzeme konusunda büyü sıkıntı yaşıyor. Ülkeler arasında maske savaşı yaşanıyor.
 
Kolilerin üzerinde Mevlana'nın ‘Ümitsizliğin ardında nice ümitler var… Karanlığın ardında nice güneşler var…’ sözü dikkat çekti
 
Avrupa'ya da destek olduk
 
Salgını en kontrollü şekilde yöneten Türkiye ise pek çok ülkeye tıbbi malzeme desteğini sürüdürüyor. Geçtiğimiz haftalarda AB'nin tek bir maske yollamadığı İtalya ve İspanya'ya koli koli yardım gönderen Türkiye, 5 ülkeye daha destek oluyor. Son olarak Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Balkan ülkeleri için maske, tulum ve tanı kiti hazırladı. Askeri personel tarafından paketlenen sağlık yardım malzemeleri, kamyonlarla Etimesgut Askeri Havaalanı'na getirildi. Kargo paketleri üzerinde Türkiye ve yardım gönderilen ülkelerin bayrakları ile Hz. Mevlana'nın, 'Ümitsizliğin ardında nice ümitler var, karanlığın ardında nice güneşler var' sözleri yer aldı. Ayrıca paketler üzerinde 'Türkiye'den sevgilerle' notuna yer verildi.
 
 
İlk durak Belgrad
 
Kargo paketleri, askerler tarafından askeri kargo uçağı A400 M'ye yüklendi. Uçak, daha sonra Ankara'dan havalandı. Uçak, önce Sırbıstan'ın başkenti Belgrad'a, ardından Saray Bosna, Karadağ, Üsküp ve Priştine'ye giderek yardım malzemelerini teslim edecek.
 
Erdoğan talimat vermişti
 
Milli Savunma Bakanlığı'nın Twitter 'dan yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan’ın talimatıyla @saglikbakanligi tarafından hazırlanan maske, tulum ve tanı kitleri TSK’ya ait uçak ile Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Kosova’ya ulaştırılacak" denildi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.