Sosyal Medya

Tercüme Haber

Tercüme Haber: Salgın yeni bir soğuk savaşı doğurur mu?

Küresel halk sağlığı ve Orta Doğu da dahil olmak üzere fosil yakıt enerjisi üreten ülkeler tarafından beslenen Amerikan üretimi ve Çin imalatının egemen olduğu uluslararası ekonomik sisteme verilen katıksız kaos düşünüldüğünde, koronavirüs pandemisinin etkisi üzerine çok az tartışma olmuşturYeni bir soğuk savaş çıkacak mı?
 
Uluslararası sistemdeki mevcut güç yapıları, bir değişiklik için küresel siyasi olaylar bir veya iki süper güç tarafından dikte edilmiyor, ancak şimdi her yerdeki hükümetler aynı meydan okuma ile yarışıyor, toplam karantina ve kilitlenmelerden sürü bağışıklığına kadar farklı yöntemler benimsiyorlar.
 
Virüs, Çin'in Wuhan menşeli olmasına rağmen, dünyanın en büyük küresel ekolayzırlarından biri olmuştur. İnsanlardan farklı olarak, virüsler kurbanlarının nereden geldiğini, hangi dini takip ettiklerini veya hangi ideolojiye inandıklarını umursamazlar. Herkes risk altındadır ve ekonomiler kapandıkça ve kaynaklar gerildiğinde, uluslararası güç dinamikleri çağda bir değişim görebilir koronavirüsün.
 
Trump, Amerikan gücünü kısa vadeli kazanç için riske atıyor
 
Tabii ki, bu “çağ” ın ne kadar süreceğini belirtmek için henüz çok erken, ancak şimdi evlerinde tecrit edilmiş ve günlerini esas olarak Netflix'i izleyerek geçirenlerin çağ gibi hissedeceğinden eminim. 
 
Diğer tahminler virüsün 2021'e kadar bizi rahatsız edebileceğini belirtirken, her şey birkaç ay içinde bitebilir . Bununla birlikte ve virüse karşı ne kadar zaman alacağına bakılmaksızın, uzun vadede bir şeyin değişmek üzere olduğu kesindir.
 
Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) genel müdürü Kristalina Georgieva, pandeminin insan maliyetinin “ölçülemez” olduğunu ve küresel ekonomik görünümün olumsuz olduğunu söyledi: Mali kriz ya da daha kötüsü. ” 
 
IMF başkanı, virüsün ekonomik etkisinin 2008'de meydana gelen zamanımızın tanımlayıcı mali çöküşünden bile daha kötü olabileceğini söyledi
 
İş adamı, Başkan Donald Trump, ABD'nin hiç şüphesiz ticaret üzerinde etkisi olan sosyal mesafe konusunda aldığı önlemlerin Amerika'yı aylar değil haftalar içinde iş dünyasına açması lehine terk edileceğini duyurdu . 
 
Trump'ın kararı, ABD'yi etkileyen koronavirüs vakalarında büyük bir artışa rağmen, 143.000'den fazla teyit edilmiş vaka ve 2.490 ölümle sonuçlandı .
 
Bununla birlikte, bunun gösterdiği şey güç değil, zayıflıktır. Trump, tüm siyasi manifestosunu tecrit yoluyla ekonomik refah ve güce dayandırdı. Amerikan ekonomisinin hiç bu kadar iyi olmasıyla övünmek için inanılmaz çaba sarf etti ve ABD ordusu artık onun yönetimi altında her zamankinden daha çok yeniden inşa edildi . 
 
Bununla birlikte, virüs, borsaların düşmesi ve hisse fiyatlarının düşmesi ile ekonomide önemli ölçüde durmalara neden oldu. Trump'ın ticari içgüdüsü, ekonomiyi yeniden inşa eden adam gibi prestijine bu tür kayıpları ve darbeleri tolere edemez ve pazarları yeniden açmadıkça ve Amerikan halkının hiçbir şeymiş gibi tekrar çalışmasına izin vermedikçe yeniden seçim kampanyasının zarar görebileceğine inanıyor.
 
Bunun anlamı, bir aşı yoluyla önleyici seçenekler olmadan, Virüsün bulaşıcı özelliği hala aktif olmasına rağmen, Trump'ın Amerikan ekonomisini tekrar piyasaya açması demek ABD'nin uzun vadeli çıkarları ile kumar oynamaktır. Bu nedenle Trump, bir tür sürü bağışıklığına tutunacak, ancak bu gerçekleşmezse, virüs insan kaynakları potansiyelini düşürdüğü için, neticenin Amerikan gücüne geri dönüşü olmayan bir darbe indirdiğini de  görebiliriz.
 
Çin, coronavirus gizliliğinden pişmanlık duyabilir
 
Tabii ki, herhangi bir Amerikan düşüşünün kanatlarında Çin beklemektedir. Pekin, on yıllardır, başta dünya fabrikası olma ekonomisi ve dünyadaki mağazalarda satıldığını gördüğümüz şeylerin çoğunu üreterek, Apple, Sony ve Microsoft dahil olmak üzere diğer Çin dışı teknoloji devleri için hayati bileşenlerden bahsetmeden gücünü sürekli olarak artırdı. 
 
Bununla birlikte, Çin yerli uçak gemilerini üretmek, askeri etkisini ve sert gücünü arttırmak ve onu küresel güç projeksiyonu yapabilen bu tür savaş silahları üretebilen birkaç ülkeden biri yapmakla da meşgul .
 
Gerçekten de Çin, Güney Çin Denizi'nde savaşan bir şekilde hareket ediyor, komşu ve daha küçük ülkelerle bu uluslararası suların geniş sahillerinde egemenlik iddia ederken kolayca zorbalık yapabileceği bölgesel anlaşmazlıklarla uğraşıyor.
 
Çin'in ekonomik nüfuzu ve büyüyen ordusu, uluslararası sistem içinde her iki önemli güç kolunu kullanmasına izin verebilirken, bu durum hükümdarlık gücü olan ABD ile çelişiyor. 
 
Dünya koronavirüs tarafından saldırıya uğradığı için, pandeminin merkez üssü olan Çin, yavaş yavaş iyileşmeye başlıyor, çünkü herkes kandırılıyor. Bu, ona bir başlangıç ​​imkanı verebilir.Gerçekten de iyi Samaritan'ın rolünü oynuyor ve virüs gibi büyük insan kayıplarına uğrayan İtalya gibi ülkelere yardım göndererek etkisini ve yumuşak gücünü oluşturuyor . Bu, Pekin'in Batı'daki koronavirüs anlatısını kontrol etmesini sağladı ve kendini küresel çapta acı çekmeye proaktif olarak yardımcı olduğunu gösterdi.
 
Bununla birlikte, ve salgının başlangıcından bu yana, Çin'in, hastalığın sadece Çin'de değil, tüm dünyada kontrolden çıkmasına ve mevcut sorunu yaratmasına izin veren koronavirüs ile ilgili bilgileri bastırdığı ve sansürlediği gösterilmiştir. 
 
Çin hükümeti, dünyadaki nüfuslar üzerindeki etkisi, daha önce Pekin'le yüzleşmekten kaçınmaktan memnun olan hükümetlere göz açıcı bir şey olarak davrandığından bu karardan pişman olabilir. Çin, uluslararası toplumu uyarmayarak küresel ekonomiyi ve halk sağlığını doğrudan etkilediğine göre, bu tür sansürün yarattığı güven eksikliği, Çin'in kanatlarını kırpma konusunda küresel bir fikir birliği için bir katalizör görevi görebilir.
 
Koronavirüs, düşman olarak Sovyet Rusya yerine Çin ile yeni bir soğuk savaşa yol açarsa, Pekin kendisini iş yapmayı tercih ettiği Batılı güçlerle daha doğrudan yüzleşmeye zorlayacak. Aynı güçler artık dünyanın en yaygın ekonomik güçlerinden biri tarafından kontrol edilen ucuz Çin işçiliğine taşeronluk lehine kendi yerli üretim kapasitelerini azaltma konusunda aniden savunmasız hissedecekler. 
 
Hükümetler çatıştığında ve ekonomiler görünmez bir virüsün öngörülemeyen etkilerinden kaynaklanan zararları yaşadığında, muhtemeldir ki Çin ve diğer küresel güçler, birbirlerine karşı yepyeni bir yüzleşmeye hazırlanmak durumunda kalabilirler. Nihayetinde de  böyle bir sonuç bütün küresel ekonomi için, yeniden dengeleme sürecini tetikleyebilir.
 
 
Müellif: Tallha Abdulrazaq / Kaynak: TRT World
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.