Sosyal Medya

Abdülaziz Kıranşal: 3 aylar kime gelir?

Bu mübarek aylar vesilesi ile ilk önce sağlam bir tevbe edeceğiz. Yeni bir sayfa açıp yeniden Bismillah diyeceğiz.Sağlam bir tevbe ettiğimiz gibi her günahın tevbesinin kendi cinsinden olduğunu da bilip ona göre hareket edeceğiz. Yani üzerimizde haksız kazanç varsa onu sahibine teslim edeceğiz, kul hakkı varsa helalleşeceğiz, vesile olduğumuz günahlar varsa onları düzelteceğiz.
 
Bu mübarek ayların gecelerini namaz, dua ve ibadetle geçireceğiz. Teheccüd vakitlerinde Rabbimizin huzurunda huşu ve ihlâsla duracağız. Seccademizi gözyaşlarımızla ıslatıp, Rabbimizden niyazda bulunacağız. Gündüzleri ise gece kendisine ibadet ettiğimiz Allah’ımızın emirlerini tüm hayatımıza uygulamaya, yasaklarından ise her yerde kaçınmaya gayret edeceğiz.
 
Sabah namazlarında camilere koşacağız. Özellikle sabah ve yatsı namazlarımızı muhakkak camide cemaatle kılma gayreti içerisinde olacağız. Namaz esnasında bir imamın arkasında safta durduğumuz gibi, o namazdan sonra İslam ümmetimizin de yeniden bir İmamın arkasında saf olması için yani İslam Birliği idealimiz için gayret edeceğiz.
 
Seher vakitlerimizi Allah’ın zikri ile süsleyeceğiz. Dilimizin ve kalbimizin aynı zikri söylemesine gayret edeceğiz. Allah’ımızı en güzel isimleri ile zikrettiğimiz gibi yaptığımız zikrimizin siyasetimizden ticaretimize, aile hayatımızdan ahlaki hayatımıza kadar etki etmesi için de çalışacağız. Zikir esnasında hatırladığımız Allah’ımızı, evimizde televizyon ve internet karşısında, çocuklarımızı yetiştirirken, akrabalık ve komşuluk münasebetlerimizi yürütürken, ticaret hanemizde müşterilerimizle uğraşırken, çek ve senetlerimizi düzenlerken de hatırlayacağız. Zikrettiğimiz Allah’ımızın emri gereği, Faizsiz İslam Ekonomik Sistemi’nin kurulması için de gayret edeceğiz.
 
Çokça Kur’an okuyacağız. Her gün muhakkak Kur’an’dan bir ayet de olsa öğrenmeye gayret edeceğiz. Hatimler yapacağız. Kur’an’ımızı okuduğumuz gibi, okuduğumuz Kur’an’ın hükümlerinin hayatımıza hâkim olması için de gayret edeceğiz. O Kur’an’ın emri gereği hakka, adalete ve tevhide dayalı, Kur’an ve sünnet merkezli Yeni Bir Dünya’nın kurulması için de canla başla çalışacağız.
 
Bu mübarek aylar vesilesi ile çokça infak edeceğiz. Kazancımızdan bir kısmını yetimlere, yoksullara ve ihtiyaç sahiplerine ayıracağız. İnfak ederken akrabalarımızı ve yakınlarımızı da unutmayacağız. İnfakımızın bir kısmını da İslam dünyasının dört bir yanında zulüm altında inleyen, açlık, yokluk, sıkıntı ve ambargolara maruz kalan kardeşlerimize ayıracağız. İnfakımızla yetimlere yoksullara ve zulüm altındaki kardeşlerimize yardım ettiğimiz gibi, bütün bu yoksulluğu, fakirliği ve zulümleri kökünden bitirecek İslam nizamının kurulması için de infak edeceğiz.
 
Bu mübarek aylara hürmeten haramlara karşı daha dikkatli olacağız. Elimizi, gözümüzü, dilimizi, kulağımızı, midemizi ve nefsimizi haramlardan koruyacağız. Kendimizi haramlardan koruduğumuz gibi nesillerimizi de haramlardan koruyabilmek için, başta içki, kumar, faiz, zina, ırkçılık olmak üzere haramlara giden yolları kapatacak bir düzenin kurulması için de çabalayacağız.
 
Nefsimizi tezkiye edip, ahlakımızı güzelleştirmeye gayret edeceğiz. Nefsimizi tezkiye etmeye çalıştığımız gibi toplumumuzun da haramlardan ve günahlardan uzak durması için emr-i bi’l maruf ve nehy-i ani’lmünker’e de büyük önem vereceğiz. Çevremizde olup bitenlere karşı duyarlı olacağız. Başta evimizde olmak üzere etrafımızda da Allah’ın sınırlarının ihlal edilmemesi için gayret edeceğiz.
 
Her hafta muhakkak nafile oruç tutmayı alışkanlık haline getireceğiz. Bu oruçlar vesilesi ile yemeden, içmeden uzak durduğumuz gibi dilimizi gıybetten, gözümüzü haramdan, kalbimizi de hasetten uzak tutmaya gayret edeceğiz.
 
 
Milli Gazete

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');