Sosyal Medya

Sefa Saygılı'nın kaleminden: Kadın beyanı yanlış olamaz mı?

“Özel üniversitede okuyan iki erkek öğrenciye, bir kadın öğrencinin şikâyeti üzerine tecavüz suçlaması ile dava açıldı . ‘Cinsel saldırı’, ‘santaj’ ve ‘kişiyi hürriyetinden alıkoyma’ suçlarından 32 ve 35 yıla kadar hapisleri istenen iki öğrenci 13 ay tutuklu kaldı.Beyanı esas olunca
   
Bilindiği gibi taciz ve şiddet olaylarında kadının beyanı esas ve doğru olarak kabul edilmektedir. Şimdi bu açıdan bakarak önceki gün medyada çıkan haberi inceleyelim:
 
“Özel üniversitede okuyan iki erkek öğrenciye, bir kadın öğrencinin şikâyeti üzerine tecavüz suçlaması ile dava açıldı . ‘Cinsel saldırı’, ‘santaj’ ve ‘kişiyi hürriyetinden alıkoyma’ suçlarından 32 ve 35 yıla kadar hapisleri istenen iki öğrenci 13 ay tutuklu kaldı. Yapılan yargılama sonrası mahkeme iki öğrenci için de beraat kararı verdi. Ağır ceza mahkemesinin beraat kararını istinaf mahkemesi de onadı. Kararın kesinleşmesiyle birlikte iki öğrenci “Okul hayatımız bitti. Çevreye karşı lekelendik” diyerek tazminat davası açmaya hazırlanıyorlar.” 
 
Haber böyle devam ediyor. Düşünün gencecik iki insan 13 ay tutuklu kalıyor, kimsenin yüzüne bakamayacak hale geliyorlar ve okul hayatları da bitiyor. 
 
Sebep ne? Kadının beyanının yanlış olamayacağı ön kabulü. Ve bu müfteri kadın hiçbir suçlama ile karşılaşmadan serbestçe dolaşıyor. 
 
Birkaç gün önce de Güney Kıbrıs’tan benzer mahkeme olayı medyaya yansımıştı. 19 yaşında İngiliz vatandaşı kadın, Kıbrıs’ın güneyindeki Aya Napa kasabasında 12 İsraillinin tecavüzüne uğradığını söylemiş, ancak günler sonra şikayetini geri çekmişti. Genç kadın daha sonra şikayetini baskı altında geri çektiğini ve avukatına erişim sağlayamadığını söylemiş. Ancak Kıbrıs’taki mahkeme, kadını “toplumu yanıltmaktan” suçlu buldu. 
 
Yani yaptığı bizdeki gibi yanına kâr kalmadı. 
 
 
Bunları yazmamın sebebi ülkemizde böyle yalan yanlış beyanla birçok erkeğin hapse atılması, tacizci olarak kimsenin yüzüne bakamayacak hale geliyor olmaları veya eşine şiddet uyguluyor suçlaması ile evlerinden aylarca uzaklaştırılmaları... 
 
Son zamanlarda bana bildirilen iki olayı anlatmak istiyorum: 
 
İlki takva bir hocamızın yönetici olduğu Kur’an Kursunda vuku buldu. Kursa ailesinin zoru ile gelen ve kalmak istemeyen 13 yaşındaki kız çocuğuna akıl veriyorlar. O da görmediği, konuşmadığı bu hocamıza taciz etti iftirasını atıyor. Sorgu sualsiz bu muhterem insan kendisini cezaevinde buluyor ve tam 3 ay kaldıktan sonra olayın düzmece olduğu anlaşılınca serbest kalabiliyor. 
 
Diğer olay bir devlet üniversitesinde oldu. Sınıfta kaldığını öğrenen kadın öğrenci hocasını sözlü taciz etti diyerek ihbar etti. Şimdi o hoca da soruşturma geçiriyor. 
 
Bu bakış açısı doğru değildir ve haksız yere çok kişinin canını yakmaktadır. 
 
KADEM’DE TOPLANTI 
 
Geçtiğimiz hafta KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği) toplantı için nazik bir davette bulundu. Şair yazar Özcan Ünlü ve Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı hocamızla birlikte 3 saati aşkın süre ile ülkemizin başta aile olmak üzere değişik problemlerini müzakere ettiğimiz sohbet oldukça verimli geçti. Toplantıya KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu ve KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar hanımefendiler katıldılar. Vakit ayırıp bu fırsatı verdikleri için teşekkür ediyorum. 
 
Kaynak: Yeniakit

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');