Sosyal Medya

Tercüme Haber

Tercüme Haber: Belge: Çinli Yetkililer, aileleri kamplara gönderilen çocuklara ne dediler?

The New York Times tarafından elde edilen 403 sayfanın bir bölümü olan bu belge, Müslüman azınlıkları tutmak için yapılan kamplarda gönderilen ebeveynlerin ve ailelerin ortadan kaybolmalarını nasıl açıklamaları gerektiğini Sincan'daki Çinli yetkililere anlatıyor. Ailelerinin durumunu soran sıkıntılı öğrencilere endişelenecek bir şey olmadığı söylenmiş.EK BELGE: Turfan şehrinden, yoğunlaştırılmış eğitim ve ıslah okullarındaki (a) öğrencilerin çocukları tarafından sorulan soruları cevaplayan taktikler
 
A  : Bu, Çin hükümetinin, Sincan'da tahminen bir milyon Müslüman'ı tutuklamak için kullandığı beyin yıkama kampları ağına atıfta bulunmak için kullandığı usturuplu terimlerden biri. Ülkenin uzak batısındaki Sincan bölgesi, Pakistan ve Afganistan ile Orta Asya ülkelerine komşu, ve Türk asıllı Uygurlarla diğer Müslüman etnik azınlıklara ev sahipliği yapıyor. 
 
1. Aile üyelerim nerede?
 
Ailen, sistematik genel eğitim, öğretim ve çalışma amacıyla hükümet tarafından açılmış olan eğitim okulunda. Orada çok iyi şartlarda yaşıyor ve eğitim alıyorlar, endişelenmeni gerektiren hiçbir şey yok. Eğitimleri, yemek ve diğer yaşam gereçleri ücretsiz ve hayat standardı oldukça yüksek. Yiyecek giderleri günlük 21 yuan civarında ve bu, buradaki pek çok öğrencinin hayat standardından daha iyi. (b) Görevliler her gün ailene ders çalışmalarında yardımcı oluyor, danışma ve rehberlik hizmeti veriyor, onlarla aynı yemeği yiyip aynı yurtlarda kalıyor; yani onların durumuyla ilgili endişelenmene gerek yok. Eğer onları görmek istersen, senin için bir görüntülü arama ayarlayabiliriz. 
 
b  : Eski tutsaklar binaların bazen aşırı kalabalık ve sağlıksız olduğunu, yiyeceklerin kalitesiz olduğunu ve ceza olarak yemek verilmediğini söylüyor. 21 yuan yaklaşık olarak 3 dolara yani 17 liraya tekabül ediyor.
 
2. Neden ailem eğitim almak zorunda?
 
Ailen aşırı dincilerin ve terörist fikirlerin zararlı etkisi altında oldukları için eğitime gönderildi. Eğer “Üç Kuvvet” ya da art niyetli insanlar aileni kendilerine bağlasa ya da onları kışkırtsa, sonuçları çok acı olurdu. (c) Eğer ailen aşırılıkçı fikirlerin ve “Üç Kuvvet” in kontrolüne girselerdi ve yapmamaları gereken bir şey yapsalardı, sadece toplumun masum üyelerini değil, kendilerini, diğer aile üyelerini, akraba ve arkadaşlarını, hatta seni incitebilirlerdi. Böyle bir şeyin olduğunu görmek istemezsin sanırım. Bu yüzden herkesin güvenliği, ailenin mutluluğu için, senin de eğitimine odaklanabilmen için, aileni ilk fırsatta yoğunlaştırılmış eğitim ve ıslah okuluna göndermek zorunda kaldık. Ailenin aşırı dinciliğin zehrinden kurtulması için en iyi öğretmenleri seçtik. Öğretmenler ailene Çince, hukuk, ulusal politika ve mesleki beceriler eğitimini ücretsiz verecek. (d)  Böylece mezun olduktan sonra kendilerine ya da başkalarına zarar verecek hiçbir şey yapmayacaklar ve iş imkanlarını geliştirecek becerileri öğrenmiş olacaklar. Hali hazırda buraya iş ve yatırım getirerek şirketleri buraya çekiyoruz ve bu şirketler pek çok yetenekli işçiye ihtiyaç duyacaklar. Gelecekte ailen bu girişimlerde iş bulabilecek ve ailenin gelirini artırarak hayat şartlarını iyileştirebilecekler. (e)
 
c  : “Üç Kuvvet” terörizm, ayrılıkçılık ve aşırı dinciliğe işaret ediyor. Hükümetin aşırılık tanımı, sakal uzatmak ve beş vakit namaz kılmak gibi başka yerlerde genellikle sıradan kabul edilecek davranışları kapsıyor.
 
d  : Hükümetin, azınlıkların ana dilleri yerine Mandarince öğretiminin üzerinde durduğu Sincan’da dil, bir huzursuzluk kaynağı. Eski tutsaklar bu kamplarda, İslami inançlarını terk ettiklerini ve Komünist Parti’ye bağlılıklarını bildirdiklerini tekrar tekrar söylemek zorunda oldukları ağır bir rutinleri olduğunu söylüyor.
 
e  : Bu kamplar mesleki eğitim vermenin bir yolu olarak tanımlansa da, pek çok tutsak ilim adamı, memur ve gösterici olarak kariyer sahibiydiler.
 
3. Benim yakınlarım sadece bir terör videosu izlediler, veya sadece bir kez yasaklı vaaza katıldılar. Hatalarının da farkına vardılar. Eğitime gitmeseler olur mu?
 
Hatalarını anlamaları ve vicdani muhasebe yapmaları takdire şayan. Ancak birinin ne denli yanlış düşüncelere sahip olabileceğini asla hafife alma. Çünkü bu kişiler, öğretmenlerin doğru yönlendirmesi ve rehberliği ile standardize edilmiş, kapsamlı, sistematik ve bir ortamda uzun bir eğitim öğretim sürecinden geçmedikçe (f) dinci aşırılığın tepkisel doğasını gerçek anlamda anlayamazlar. Yoksa düşüncelerindeki bu inatçı kanseri asla gerçekten silemezler ve suç organizasyonları ile Üç Kuvvet tarafından yasaları çiğnemeleri ve kurallara karşı gelmeleri için kolayca istismar edilebilirler. Böylece suç çukuruna düşerler ve bu da senin iyi ve mutlu aileni mahveder. Hatalı düşünceleri tamamen temizlemek, Çince öğretmek ve mesleki beceri kazandırmak için parti ve hükümet tarafından sunulan bu ücretsiz eğitim şansının değerini bil. Bu eğitim ailene mutlu bir hayat kurmak için temel olacak.
Sana bir örnek vereyim: Pek çok insan soğuk algınlığının tedavi gerektirmeyen küçük bir problem olduğunu düşünür. Ortada önemsiz gibi görünen bu umursamaz tavır vardır. Ancak küçük bir soğuk algınlığı ilgi ve tedavi görmezse daha büyük bir soğuk algınlığına, daha ciddi bir hastalığa ve hatta hayati tehlikeye sebep olabilir. Aşırı dincilik ve terörist fikirlerle enfekte olduktan sonra, acilen “eğitim yoluyla dönüşüm”e uğramazsan, dolduruşa açık hale gelmene sebep olacak kötü tesirlerin nüksetmeyeceğini garantilemek çok zor olacaktır. Düşüncelerin ancak aşırı dinciliği ve terörist fikirleri silen okullarımızda verilen sistematik ve “yatılı tedavi” ile hızlıca sağlığına kavuşturulabilir.
 
f  : Eski tutsaklar, saat başı teftişe ve sürekli istismar tehdidine maruz kaldıklarını anlatıyorlar.
 
4. Madem sadece eğitim, neden eve gelemiyorlar?
 
Görünüşe göre ne kadar yoğun bir eğitim verildiğini hala anlamıyorsun. Normalde yaz ve kış tatillerinde hiçbir sorun olmaksızın eve dönebilirsin. Ancak dikkatsizsen ve SARS gibi bir virüse yakalandıysan; bulaşıcı bir hastalığın olduğu için karantinada tedavi görmen gerekir. Eğer iyi bir tedavi görmezsen, eve döner dönmez ailene virüs bulaştırırsın ve onlar da hasta olur. (g) Parti ve hükümet, ailenin bir üyesini, başkalarına zarar verebilecek bu hastalıktan tamamen kurtarmadan eve gönderecek kadar sorumsuz değil. Senin de ailenin eve dönüşü ile ilgili umarsızca konuşacağını sanmıyorum. Sonuçta orası bir okul ve her okulun kendi kuralları var. Sen de derse geç kalmaz, dersi asmaz ya da kafana göre teneffüse çıkmazdın. Eğer herkes böyle yapsa, okul yönetmek karmakarışık ve zor bir iş olurdu ve bu da seni bilgi edinme fırsatlarından mahrum bırakırdı.
 
g : Parti propagandası aşırı dincilik tehdidinden bahsederken genellikle hastalık dilini (terminolojisini) kullanıyor. Akademisyenler ve insan hakları grupları bu tarz bir dilin toplu tutuklamaları ve hedef alınan insanların kişiliksizleştirilmelerini (dehümanizasyonu) haklı çıkarmaya hizmet ettiğini ifade ediyorlar.
 
5. Bir suç mu işlediler? Mahkûm edilecekler mi?
 
Henüz bir suç işlemediler ve mahkum edilmeyecekler. (h) Sadece düşünceleri sağlıksız fikirlerle kirlendi ve eğer acilen eğitim almazlarsa, topluma ve ailene büyük bir tehdit olacaklar. Fikirlerdeki virüsleri kısa sürede temizlemek çok zor. Bu yüzden bağımlılara uygulanan detoks (arındırma) gibi bir tedaviye ihtiyaçları var. Bağımlılık belası tamamen temizlenmeden önce bir süre detoks/arındırma merkezinde tedavi görmek zorundalar. Şu anda ancak aktif bir eğitim öğretim süreci onların düşüncelerindeki “habis (kötü niyetli) tümör”ü temizleyebilir; ve ancak sağlıklı düşünce ile mutlu bir aileye sahip olabilirsin. Onları destekleyeceğinden hiç şüphem yok çünkü bu hem ailenin hem senin yararına. Özgürlük ancak düşüncelerindeki “virüs” temizlendiğinde ve tamamen sağlıklı olduklarında mümkün.
 
h  : Kamplardaki tutulmalar/alıkoymalar mahkumiyetle sonuçlanabiliyor ve resmi verilere göre son iki yılda bölgedeki tutuklama, yargılama ve hapis cezalarında büyük bir artış var.
 
6. Ailem ne zaman mezun olup okuldan ayrılabilir?
 
Çin tıbbını anlayan herkes tedavinin bir devir daim olduğunu bilir. Onlar orada yoğunlaştırılmış eğitim öğretim görürken temel olarak ulusal dili, yasa ve kuralları ve mesleki becerileri öğreniyorlar. Okulun “ikili yönerge” değerlendirme standartlarına göre ailen derslerinde başarılı olmalı, okul kurallarına uymalı, sabah egzersizlerinde, işlerinde, yemekte, çalışmada vs. mükemmel olmalılar. Sen de dahil olmak üzere tüm aile üyeleri, devletin kural ve yasalarına uymalı, dedikoduları dinlememeli ve yaymamalı, kolektif hayatta aktif rol almalılar. Ancak o zaman puan alabilirler ve eğer kurs bitirme standartlarını yakalarlarsa, bir değerlendirme sürecinden sonra, okuldan ayrılabilirler. (ı) Aynı senin ancak bütün ders ve sınıfları geçersen okuldan mezun olabilmen gibi. 
 
ı   : Eski tutsaklar, performans ve davranışların temel alındığı puan sisteminin, serbest bırakıldıklarında da onları etkileyebildiğini ifade ediyorlar. Bu bölüm aynı zamanda kamp dışındaki aile üyelerinin de puanlamaya dahil olduğunu, onların şikayet ve muhalefetinin içerideki yakınlarının tutsaklık süresini uzatacak bir zemin oluşturduğunu özetliyor.
 
7. Ailem kötü insanlar mı? oradan ayrıldıklarında onlara ayrımcılık yapılacak mı ya da farklı davranılacak mı?
 
Eğer ailen okulda eğitim almazsa, eğer gözleri açılmazsa, fail (suçlu) olmaları çok muhtemel. Onları bu eğitime almanın amacı, bu riski tamamen ortadan kaldırmak ya da minimuma indirmek ve onların bir ya da iki mesleki beceride ustalaşmasını sağlamak. Çalışmalarını tamamladıktan sonra senin gibi, Çince anlayan, kurallara ve yasalara uyan toplumun değerli bir üyesi haline gelecekler. Eğer ailenin işi yoksa ve çalışmaya isteklilerse, bölgeye getirdiğimiz veya kurduğumuz işletmelerden birinde tatmin edici bir iş bulabilirler. Orada düzenli bir iş için hayallerini gerçekleştirebilirler ya da kendi işlerini açabilirler ve aylık 3.000 ila 5.000 renminbi (Çin yuanı) kazanabilirler. (i)  Yani uzun vadeli düşünmeliyiz. Aile üyen şimdilik yanlış anlaşılmış da olabilir, ama buna gelişim ve değişim penceresinden bak. Gelecekte mutlaka toplumun, komşuların ve arkadaşların saygısını kazanacaklar.
 
i  : Yaklaşık 425-715 dolar (2420-4000 TL). Bazı muhacirler (sürgündekiler) ve araştırmacılar, toplama kamplarındaki insanların aylık 95 dolara (540 TL) hatta bedavaya fabrikalarda zorla çalıştırıldıklarını söylüyorlar.
 
8. Ailem beni ziyaret etmek için izin isteyebilir mi?
 
Bu eğitim kapalı kapılar ardında, disiplinli, yoğunlaştırılmış ve düzenli bir eğitim. Liseye ya da üniversiteye girerken katıldığın askeri eğitim gibi. Orada disiplin çok önemli. Genel olarak, eğitim ve çalışma süresince ayrılma izni verilmez. Eğer aileni görmek istiyorsan biz sana onların videosunu gösterebiliriz.
 
 
9. Devlet memurları aileme oradan ayrılmaları için kefil olabilir mi?
 
Okul her öğrenciye ikili odak değerlendirmesi ve kişiye özel günlük ödevler veriyor. Ödevler hayatın ve eğitim her alanını kapsadığı gibi, sen dahil aile üyelerinin davranışlarını da kapsıyor. Eğer günlük performansları mükemmelse, bir süre sıkı çalışmadan ve kendilerine tanımlanan dersleri geçtikten, standart ulusal dilde konuşma becerisinde belli bir seviyede ustalaştıktan, (j) bir-iki mesleki beceri elde ettikten sonra; devlet memurları ailen için bir kefalet başvurusunda bulunabilir, okul da bunu değerlendirmeye alır. Eğer gereken şartlara sahiplerse, okul ailenin ayrılma işlemlerini başlatır.
 
j  : Ulusal dil Mandarince.
 
10. Aile üyelerimin tamamı eğitimde, bizim 10 mu* toprağımız var ancak ekecek kimse yok; eğer okul için param yoksa ne yapacağım?
 
Parti ve hükümet sıkıntılarınızı hafifletmek için mümkün olan her şeyi yapacak. (k) Ailen bir okulda eğitim öğretim görüyor ve dil öğrenmek ya da mesleki beceri kazanmak için bir şey ödemek zorunda değil. Ayrıca hükümet onların yiyecek, giyecek, barınma, su, elektrik ve hatta tıbbi bakımını da üstleniyor. Köydeki memurlar ve “ziyaret-yardım-birlik” (fang-hui-ju) çalışanları da ailene tarım işlerinde yardım etmek için ellerinden geleni yapacaklar. (l) Ayrıca kendi eğitim masrafların için endişelenmene de gerek yok, hükümet sana o konuda yardım edecek. Durumun bu şekilde olduğu sürece senin eğitim masraflarını üstleneceğiz. Aynı zamanda yoksulluk ödeneği ve eğitim kredisine başvurabilirsin. Hiçbir zaman, ailen yoğunlaştırılmış eğitimde olduğu için harcını ödeyemeyip eğitiminden geri kalman gibi bir durum söz konusu olmayacak. 
 
k  : Bu tutsaklık programı, eve ekmek getiren üyelerini kaybeden aileler ile patron ve işçilerini kaybeden işletmeler için büyük mali zorluklara sebep oldu. Program, bu tür kapsamlı uluslararası kuruluşların ekonomik kalkınmayı durduracağından endişe duyan bazı yetkililerin iç direnciyle bile karşılaştı.
 
*  mu: Çin ölçü birimi. 10 mu yaklaşık 6,475 m2.
 
l  : Ziyaret-yardım-birlik programı, dini ve ideolojik bilgiler de dahil olmak üzere kişisel bilgileri toplamak amacıyla Uygurları ve diğer azınlıkları ziyaret eden resmi çalışan takımlarını kapsıyor.
 
11. Ailemin uğraşması gereken çok şey var ve yeniden eğitim süreleri çok uzun. Eğitim sürelerini kısaltmanın bir yolu var mı?
 
Eğer ailene bakacak kimse yok diye endişelendiğin için eğitimi kabul etmiyorsan, bu ailene ve topluma karşı sorumsuzluk olur. Aile üyenin düşünceleri bir “virüs”le enfekte oldu, hastalık ortaya çıkmadan ve onlar suç batağına düşmeden önce acilen “yatılı tedavi” görmeleri gerekiyor. Bu “habis tümör”ü ne kadar erken tedavi ettirirlerse ailelerine ve toplumlarına da o kadar erken dönerler. Tedavi konusunda asla umursamaz ve fobik davranma ve tedavi için optimal süreyi atlama. Küçük hastalıklar böyle böyle ciddileşir ve tedavi edilemez boyuta ulaşır. Bu ailene ve topluma haddi hesabı olmayan bir zarar verirdi. O zaman pişmanlık için çok geç olur. 
 
12. Ailem çok yaşlı, başkalarına zarar vermezler, serbest bırakılmalarının bir yolu var mı?
 
Eğer eğitim öğretime katılmazlarsa, aşırı dinciliğin tehlikelerini asla gerçekten ve tamamen anlayamazlar, aşırı dinci fikirleri yaymanın ve illegal dini etkinliklere katılmanın suç olduğunu asla kavrayamazlar. Dönüşü olmayan bir yolda olduklarını, ulusal ve etnik birliği mahveden ve toplumu tehlikeye atan bir halk düşmanı olduklarını asla kavramayacaklar. Eğitim ve çalışmaya katılmak her vatandaşın sadece bir hakkı değil, aynı zamanda bir görevi. Yaşı ne olursa olsun, (m) aşırı dincilikle zehirlenen herkes eğitime katılmak zorunda. 
 
Ancak akılları başlarına geldikten sonra, doğruyu ve yanlışı ayırt edemeyen ve gerçeği anlamayan arkadaş ve komşularına tehlikeli fikirleri yaymayı bırakacaklardır. Örneğin aşırı dinciliğin zehri Irak, Suriye ve diğer Orta Doğu ülkelerinde derinden hissediliyor. İslam Devleti’nin (DAEŞ) aşırılık yanlısı güçlerinin yayıldığı alanlar, harabeler içinde ve insanlar kaçtı, her şeyini kaybettiler, sayısız zayiat verdiler ve anlatılamaz sıkıntılar çekiyorlar. Eminim sen ve ailen öyle bir ülkede yaşamak istemezdiniz. Hepimiz yurdumuzu savunmak ve sosyal dengeyi sürdürmek için kendi küçük katkımızı sunuyoruz
 
m : Eski tutsaklar ve insan hakları grupları kamplarda 80 yaşlarındaki insanların tutulduğunu bildiriyor.
 
13. Akrabalarıma pasaport verdiniz ve yolculuk yapmalarına izin verdiniz, televizyonda yurtdışına çıkmanın problem olmadığını söylemişlerdi; ama döndüklerinde onları alıkoydular.
 
Ulusal vatandaşlarımız yasal olarak pasaport alabilir ve yurtdışında yasal seyahat etme hakkına sahip olabilir. Parti ve hükümet bunu her zaman destekledi ve teşvik etti. Ancak, Sincan'daki ayrılıkçılığa karşı mücadelenin acımasız olduğunu ve yurtdışındaki düşman kuvvetlerin ve unsurların bir anlığına bile Sincan'daki yıkım ve sabotajdan geri kalmadığını açıkça anlamalısınız. (n) Sosyal koşullarımızın ne kadar istikrarlı ve bütüncül olduğunu ve barış ve memnuniyet içinde yaşayan ve çalışan insanlarla birlikte hızla gelişen ekonomik ve sosyal gelişmemizin harika resmini görmekten hoşlanmıyorlar. Ne zaman birimiz hassas bir ülkeyi ziyaret etse, kendilerine bağlamak için ellerinden geleni yapacaklar, aşırı dincilikle doldurmaya çalışacaklar; hükümetimizi yıkmak için piyonlar, başkalarının emriyle dolaşan parçalar olmaları için beyinlerini yıkayacaklar. Bu, her vatandaş tarafından çok ciddiye alınmalıdır, çünkü ailelerimizin hayatını, güvenliğini ve toplumumuzun istikrarını ilgilendiriyor. Aşırı dinciliğin çok ciddi boyutta olduğu ülkeleri ziyaret ettikleri ve onların etkisine girmiş olabilecekleri için; aşırı dinciliğin sürgün vermesi durumunda (onlar için) tehlike çok büyük. Bu yüzden geri döndükten sonra onları yasal eğitim sistemi ve vatanseverlik eğitimine sokmak gerçekten gerekli.
 
n: Bazı tutuklular, neredeyse tamamı Müslüman olan yetkililer tarafından hassas kabul edilen Türkiye, Kazakistan ve Suudi Arabistan da dahil olmak üzere iki düzine ülkeye seyahat etmeleri ardından hedef alındı. Bu politika, yetkililerin Sincan sakinlerinin ülke dışına çıkmalarına izin veren önceki dönem politikalarından keskin bir dönüş olarak görülüyor.
 
 
YÖNERGE:
TURFAN ŞEHRİNİN, AKRABALARI CEZALANDIRILAN, GERİ DÖNEN ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMİNİ VE DENETİMİNİ ETKİN BİR ŞEKİLDE GÜÇLENDİRMEK İÇİN “ÜÇ ACİL, BEŞ ADIM İŞ YÖNTEMİ
 
Turfan şehri, özerk bölge parti komitesinin “Ortaokul, Lise, Üniversite ve Teknik Okulların Yaz Tatili Dönemi için Eve Dönen ve Ailesi 'Sert Vuruş' Kampanyası Sırasında Cezalandırılan Öğrencilerinin İdeolojik Eğitimi ve Hizmet Görevlerinin Yönetiminin İyi Yapılması İle İlgili Duyuru”sunu ciddiyetle uyguluyor. İşlerin hemen yapılmasına sebat etmek, özel konu toplantılarını hemen düzenlemek, aile üyeleri cezalandırılan yaz aylarında eve dönen öğrencilerin eğitim yönetimi için acil durum dağıtım planlarını derhal uygulamak, (o) işleri ayrılmaz bir şekilde birleştirmek, özel kalem iş planlarında astlarına yönelik talimatlar hazırlamak ve vermek, kasabanın (kasaba, çiftlik, sokak) önemli işlevlerini fazlasıyla göster, köy (topluluk) – eski okul ve polis istasyonu, “üç departman bir”lik içinde çalışmak (three departments as one), her işte ön sırada olmak, en kısa sürede özenle rapor vermek, en kısa sürede tartışmak, en kısa sürede aile sorunlarını çözmek, “Beş Adım İş Yöntemi”ni tam olarak uygulamak, tatile gelen ve aile üyeleri cezalandırılan öğrencilerin eğitimini tamamlamak, denge kontrolünü kusursuzca bağlamak, düşünce dengesini sağlamak almak, desteksizlik, anlayışsızlık, tutarsızlık, çatışma benzeri durumların ortaya çıkmasına meydan olmak. 
 
0  : Belge, yetkililere, öğrencilere akrabalarına aşırılıkçılık belirtileri nedeniyle muamele gördüklerini bildirmelerini tavsiye ediyor, ancak dokümanlarda yetkililere verdiği talimatlar akrabaların cezalandırıldığını gösteriyor.
 
I. “Üç Acil”i Destekleyin
 
Acil Raporlayın: 
 
Çin'in diğer bölgelerinden dönen öğrenciler, tüm ülke genelinde yaygın sosyal bağlara sahiptir. WeChat, Weibo ve diğer sosyal medya platformlarında yanlış görüşler paylaştıkları an, çok geniş alanlara yayılır ve ortadan kaldırılması zor olur. Öğrenciler geri döner dönmez ideolojik yeniden-eğitime tabi tutulmalıdır, ailelerinin neden yoğunlaştırılmış eğitime gönderildiğini anlamalılar ve dönüşlerindeki enfeksiyon problemi halledilmeli, öğrencilerin düşünceleri yeniden-eğitime tabi tutulmalıdır. Sivil polis, köy ve mahalle memurları ile aile üyeleri öğrenciler döner dönmez onlarla buluşmalı, insancıl endişeler sergilemeli ve kurallara vurgu yapmalılar.(ö)
 
ö  : Sincan’daki baskı,  Komünist Parti’nin Müslüman azınlıkları sadık bağlılara dönüştürmede anahtar olarak gördüğü yetkililerin, memleketlerine geri dönen öğrencilerle ilgili endişelerini artırdı. Bu bölüm, bu öğrencilerin kamplara yönelik eleştirileri yayabileceğiyle ilgili endişeleri açığa çıkarıyor, polis ile okul ve yerel yönetim memurlarına öğrencileri izleme talimatı veriyor.
 
Acil Tartışın: 
 
Öğrenciler döner dönmez, direkt düşünce rehberliği ver, şüphe ve yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırın. Birebir rehberliklerde düşük seviye anlayış sahibi memurların öğrencilerle görüşmesinin önüne geçin. İlk görüşmenin, yerleşim yerinin (kasaba, çiftlik, sokak) önder memuru, önceki okullarındaki sınıf başkanı veya politikaları ve geri dönen öğrencilerin temel durumlarını bilen yerel polis istasyonunun baş komiseri tarafından yapıldığından emin olun; tartışma çerçevesini birlikte oluşturun ve birebir rehberlik yapın.
 
Aile Sorunlarını Acil Çözün:
 
Anne ya da babaları yoğunlaştırılmış eğitim öğretime gönderilen geri dönmüş öğrencilerden, alışma problemi çeken ve ailelerindeki iş ve diğer zorlukları gördükten sonra ciddi bir kargaşa yaşama ihtimali olan öğrencilere karşılık verin. (p) Bu öğrencilerin eşleştirilmiş yoksulluk giderme ortakları, ailelerinin pratik zorluklarını anlamak için öğrenciler döndükten kısa bir süre sonra evi ziyaret etmeli ve öğrencilerin parti ve hükümetin sıcaklığını hissetmeleri için işbirliği yapmalıdır. Bu onların eğitim öğretim, sosyal pratik ve iş stajyerliğine katılıma odaklanmalarını sağlar.
 
p  : Yakın aile üyeleri bile aileden kimlerin kampta olduğu hakkında her zaman açık değiller ve insanlar bu tarz bilgileri paylaşmanın soruna yol açacağı ile ilgili farklı görüşlere sahipler. Bazı öğrenciler için eve yaptıkları bir ziyaret akrabalarından birinin kampa gönderildiğini ilk kez öğrenmek ve bu durumun aileleri üzerindeki etkisine ilk kez şahit olmak demek.
 
II. Beş Adım İş Yöntemini Sıkı Sıkıya Uygulayın
 
1. Adım: Durumu tamamen değerlendirin, bir dosya oluşturun ve bağlantı kurmak için inisiyatif alın. 
 
Her yerleşim yeri (kasaba, çiftlik, sokak), köy, ziyaret-yardım-birlik (fang-hui-ju) sakinlerinin köy iş ekibi, köy (toplum) polisi hizmet odası için; yoğunlaştırılmış değerlendirme ve dışarıda okuyan öğrencilerin denetlenmesini hızlıca yürütün, birbiri ardına kontrol edin, birbiri ardına uygulayın, birbiri ardına kaydedin, bağlantı kurmak için inisiyatif alın, öğrencilerin varış saatlerini ve tren numaralarını elde ettiğinizden emin olun.
 
2. Adım: Psikolojik rehberlik ve düşünce denetimi. 
 
Öğrencileri ilk teslim alacak olan yerleşim yerinin Adalet Bakanlığı ofisi, yerleşim yerinin liderleri, polis istasyonu baş komiseri ve önceki okulundaki sınıf öğretmeninin Adalet Bakanlığı ofisinde beklemesini organize eder. Bu yöneticiler tartışma çerçevesini önceden hazırlayacak ve görüşmek ve konuşmak (“Turfan şehrinden, yoğunlaştırılmış eğitim ve ıslah okullarındaki öğrencilerin çocukları tarafından sorulan soruları cevaplayan taktikler”e bakın) için öğrencilerin dönüşünü bekleyecek, öğrencilerin yaşantı durumunu anlayarak “iyi açıklanacak beş şey”i açıklama konusunda iyi iş çıkaracak; öğrencilerin kılık kıyafet, davranış, dini görüntü ve diğer ifadelerini baz alarak öğrencilerin ideolojik eğilimlerini doğru anlamak, enfekte olmadıklarından ve sağlıklı şekilde gelişme gösterdiklerinden emin olmak için kitaplarının yanı sıra cep telefonlarını, MP3 ve MP4 çalarlarını, USB sürücülerini, hafıza kartlarını, bilgisayarlarını ve diğer taşınabilir kayıt cihazlarını kontrol edeceklerdir.
 
 
3. Adım: Öğrenci köye döner dönmez rapor verin ve yardımcı olmak için eşleşmeyi sağlayın. 
 
Öğrenciler yerleşim yerine döner dönmez ideolojik ikna konusundaki ilk konuşmalarını yaptıktan sonra, köy (topluluk) memurları ve iş ekibi heyeti öğrencilerin evini hemen ziyaret etmeli ve “dönen herkes için bir rapor hazırlandığından ve kayıt tutulduğundan” emin olmalılar. Aynı zamanda, ailesinin bir üyesi cezalandırılan her öğrenci köy ya da mahalle memurları, önceki okulu ve polis merkezi ile “teslis” esasına göre eşleştirilmelidir. Onlara rehberlik edin, etkinlikler planlayın ve nasıl düşündüklerini ve gerçekte nasıl davrandıklarını iyi anlayın. (r) Her iki ebeveyni de cezalandırılan ve kendisine bakacak aile üyesi ya da yakın akrabası kalmayan öğrenciler için, diğer akrabaların durumuna, ailenin gelir ve diğer şartlarına bağlı olarak bir sosyal program, ziyaret programı ya da yardım programı oluşturun. Yerel (kasaba, çiftlik, sokak) parti ve siyasi ekip üyelerinin bir bütün olarak bu planların yönetiminden sorumlu olmasını ve her bir kişinin bir plan tarafından desteklenmesini sağlayacak bir staj pozisyonu oluşturmasını sağlayın.
 
6  : Belge, yetkililere memleketine dönen öğrencileri araştırması ve telefon, bilgisayar ve diğer cihazlarını araması talimatını veriyor. Yerel yöneticilerin öğrencilerle her gün görüşmesini ve onların davranışları ile düşüncelerini değerlendirmesini zorunlu kılıyor.
 
4. Eğitim pratikleri ve nicel değerlendirme.
 
Yerel parti komitesi, mevcut denge devamlılığı eğilimine göre, geri dönen öğrenciler için “535”e (“Beş Ders”: güvenlik, iş stajı dersleri, hukuk dersleri, etnik birlik dersleri ve mobil internet güvenlik dersleri; “Sincan’ın Üç Tarihi”: etnik tarih, dini tarih ve Sincan tarihi; “Beş Kimlik”: anavatan kimliği, Çin ulusu, Çin kültürü, Komünist Parti ve sosyalizmin Çinli karakteristikleri) odaklanan eğitim faaliyetleri düzenleyecek. Bu komite “baştan başa”, “birebir”, “çoktan bire” ve diğer yöntemleri uyarlamalı, partinin eğitim politikaları ve geri dönen öğrenciler yönelik psikolojik rehberliğini özenle uygulamalı, onlara iş ve girişimcilik pozisyonları sunmalı, gönüllüleri geliştirerek “etnik birlik ailesi” kültür performansları organize etmeli, gelişmeleri ve diğer etkinlikleri gözlemlemek için öğrencilerin memleketlerini ziyaret etmeli, öğrencilerin ideolojik yükler yüklenmemesi için parti ve hükümetin endişelerini anlamalarını sağlamalı, ender eğitimsel fırsatlarına, gelişerek başarılı olma konusundaki çalışmalarına değer vermelidir. Aile üyeleri yoğunlaştırılmış eğitim öğretim kamplarında “ikili yönetim” ve “ikili değerlendirme” adı altında cezalandırılan öğrencileri niceliksel değerlendirme puanları sistemine dahil edin. Dönen öğrencilerin söz ve davranışlarına, eğitimlere katılımlarına, sosyal pratiklerine, iş stajlarına, video görüşmelerine ve diğer gelişmelerine günlük puanlar verin. Aynı zamanda, öğrenciler yaz tatilindeyken aile üyeleriyle daha sık video görüşmelerine izin verin ve velilere öğrencilerin evde stajda nasıl olduklarını derhal söyleyin; bir yandan geri dönen öğrencilerin zihinleri dengedeyken diğer yandan cezalandırılan bireylerin eğitimlerini barış içinde almalarını sağlamak için öğrencileri ebeveynleriyle bağlayan köprüler kurun.
 
5. Analiz, yargı ve kusursuz bağlantı.
 
Yerleşim yerindeki sorumlu kişi “Üç Acil” ve “Beş Adım İş Yöntemi”nin uygulamalarını kıyaslamalı ve “Turfan Şehrindeki Yoğunlaştırılmış Eğitim Öğretim Kampında Eğitim Gören Öğrencilerin Geri Dönen Çocukları için Değerlendirme ve Kontrol Dosyaları”nı ciddiyetle doldurmalıdır. Geri dönen öğrencilerin gerçek hayat performanslarını detaylı değerlendirmek için günlük seminerler düzenleyin, mevcut problemlere çözümler arayın ve tedbirleri kontrol edin. Aynı zamanda, okullarına geri dönen öğrencileri istasyonlarda uğurlayın. Destek kadroları öğrencileri teslim alacak baş öğretmenle bağlantıya geçme konusunda inisiyatif almalı ve öğrencinin düşünce ve davranışlarının kusursuz bağlantısı için öğretmeni bilgilendirmeli. Öğrencilerin tatili bittikten ve öğrenciler okula döndükten sonra, her yerleşim yeri (kasaba, çiftlik, sokak) “Turfan Şehrindeki Yoğunlaştırılmış Eğitim Öğretim Kampında Eğitim Gören Öğrencilerin Geri Dönen Çocukları için Değerlendirme ve Kontrol Dosyaları”nı mühürlemeli, geri dönen öğrencilerin yönetimi ofisi, asayiş istasyonları ve yoğunlaştırılmış eğitim ve öğretim okulları için ve öğrenciler ileride eve döndüklerinde onların eğitimi ve denetim referans materyali olarak kullanılması için kopyalarını çıkarmalıdır. (s)
 
s   : Belge görevlilere her öğrenci için detaylı dosyalar tutmaları ve polise, beyin yıkama kamplarına ve diğer ofislere bu dosyaların kopyalarını göndermeleri talimatını veriyor.
 
 
 
 
 
__________________________________________________________________________________
 
 
Mütercim: Kübra İnan
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.