Sosyal Medya

Güncel

Tunus'ta hükümeti kurma görevi Nahda'nın adayı Cumli'de

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, hükümeti kurma görevini Nahda Hareketi Partisinin önerdiği El-Habib el-Cemeli'ye verdi.Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, parlamentoda çoğunluğa sahip olan Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi ile başkent Tunus’taki Kartaca Sarayı’nda yaptığı görüşmenin ardından bağımsız bir teknokrat olan mühendis El-Habib el-Cumli’yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi. Böylece 23 Ekim’de göreve gelen Said’in cumhurbaşkanlığı döneminde ilk hükümet üyelerinin ve bakanlıkları elinde tutacak isimlerin seçimi hususunda yeni bir aşamaya geçilmiş oldu.
 
El-Habib el-Cumli ile Munci Merzuk da dahil birçok aday arasında açık bir başbakanlık yarışı vardı. Nahda tarafından kimin aday gösterileceğine ilişkin belirsizlik, son ana kadar devam etti. Cumli, bir başka ziraat mühendisi olan Yusuf Şahid’in yerini alacak. AFP’nin haberine göre 60 yaşındaki Cumli, 2011- 2014 yılları arasında Tarım Bakanının devlet katipliği görevini üstlenirken, iki ayrı hükümette de teknokrat sıfatıyla yer aldı.
 
Nahda Hareketi, yeni hükümeti kurmakla ilgili siyasi partilerle 15 Kasım’a kadar çeşitli istişarelerde bulundu. Görüşmelerde, kimin başbakanlığa geleceği ve Cumhurbaşkanı tarafından kimin görevlendirileceği üzerinde duruldu. Geçtiğimiz Perşembe günü olağanüstü şekilde bir araya gelen Nahda Şura Konseyi, Gannuşi’nin geçtiğimiz Çarşamba günü parlamento başkanlığını kazanması sonrasında başbakanlık dosyasının incelendiğini açıkladı. Şura Konseyi’nin 150 üyesi, ismini açıklamadığı bir isim üzerinde uzlaşı sağladı. Bu isim sır gibi saklansa da birçok kaynak, El-Habib el-Cumli’nin, Tunus’un tanık olduğu ekonomik ve toplumsal zorluklar çerçevesinde bu zorlu görevi üstlenecek isim olduğunu duyurdu. Bu tercih, 15 Kasım’da Gannuşi’nin Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşme sırasında onaylandı.
 
Hükümeti kurmak için 1 ay süre
 
Tunus Anayasasına göre, yeni hükümeti oluşturması için parlamento seçimlerini kazanan parti içerisinden bir isim görevlendiriliyor ve bunu, mevcut Başbakan Yusuf Şahid’in istifası takip ediyor. Aynı şekilde Cumhurbaşkanı, Nahda’nın önerdiği isme, hükümeti kurması için 1 aylık bir süre verdi.
 
Öte yandan 38 sandalye ile mecliste ikinci sırada yer alan, Nebil el-Karvi’nin önderlik ettiği Tunus’un Kalbi Partisi liderlerinden Usame el-Halifi, Nahda Hareketi’nin kendilerine yeni hükümete başkanlık etmek üzere önereceği isim hakkında bilgi verdiğini belirtti. Halifi, düzenlediği bir basın toplantısında, Tunus’un Kalbi ve Nahda arasındaki istişarelerin, başta ekonomik ve toplumsal meseleler olmak üzere yeni hükümete odaklandığını açıkladı.
 
Nahda’nın parlamento başkanlığı adayı Raşid el-Gannuşi lehine oy vermeyi kabul etmemesi karşılığında hem Demokratik Akım (sol eğilimli) hem de Halk Hareketi (milliyetçi parti) yeni hükümete katılmaya hazır olduklarını ifade etmişti. Halk Hareketi Başkanı Zuheyr el-Mağzavi, Nahda’nın partisine başbakanlık adaylarının listesini sunduğunu ve kendisini adaylar hakkındaki görüşlerini sunmaya çağırdığını söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Kays Said, 15 Kasım’da Kartaca’da yeni hükümeti kurmakla görevli olan El-Habib el-Cumli’yi karşıladı 
 
Gelecekteki siyasi ittifaklar bağlamında ise Raşid el-Gannuşi’nin kazandığı parlamento başkanlığı oylaması, Nahda, Tunus’un Kalbi, Onur Koalisyonu, Yaşasın Tunus Partisi ve bazı bağımsız milletvekillerini birleştiren yeni bir siyasi ittifak oluşturdu. Bu ittifak ise, yeni hükümetin gelecek aşamada güçlü siyasi desteğe sahip olmasına olanak tanıyacak.
 
Muhalefetteki Demokratik Parti ve Halk Hareketi parlamentoda 37 sandalye, Özgür Anayasa Partisi 17 sandalye kazanmıştı.
 
Nahda liderliğindeki iktidar koalisyonunda yer alan çeşitli partiler arasında bakanlık pozisyonlarının dağılımına ilişkin uzlaşı sağlanması halinde yeni hükümet, mutlak çoğunlukla parlamentonun güvenini kazanmış olacak.
 
El-Habib el-Cumli kimdir?
 
Tarım Bakanının devlet katibi olan Cumli, 28 Mart 1959 tarihinde Tunus’un Kayravan vilayetinin Nasr Allah kasabasında doğdu. İlköğrenimini el-Kabara okulunda, ikinci öğrenimini de Nasr Allah ve Zağvan’da tamamladı.
 
Tarım alanında uzmanlaşmış yüksek diplomaya, tarım alanında devlet işleri mühendisliği diplomasına ve tarım ekonomisinde de üçüncü dereceden bir diplomaya sahip.
 
Tunus ve yurtdışında tarımsal üretim sistemleri, tarım sektörünün gelişimi ve yapı politikalarıyla ilgili çeşitli kurslara katıldı.
 
El-Habib el-Cumli, kariyeri boyunca Tarım Bakanlığı’nın Tahıl Bürosu’nda çeşitli idari, teknik ve araştırma görevlerinde bulundu. Tarım sektörüyle ilgili birçok iç- ulusal komite ve şirket idaresi meclisleri faaliyetlerine katıldı.
 
Kamu hizmetinden, 2001 yılında kendi iradesiyle ayrılarak, özel sektöre yöneldi. Tunus'ta yem tedariki ve dağıtımında uzmanlaşmış ikinci en büyük ulusal şirket olan Mediterranean Grain şirketinde Çalışma ve Geliştirme Müdürü olarak görev yaptı.
 
23 Ekim 2011 tarihinde Tunus’taki devrimi takiben hükümette görev aldı. Bu çerçevede Cumli, Hammadi el-Cibali ve Ali el-Arid hükümetleri sırasında 2011’den 2014 yılına kadar Tarım Bakanlığında yer aldı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');