Sosyal Medya

Güncel

Muammer Bilgiç: Kutsal devlet-şanlı tarih anlayışı bizi düşünmekten alıkoyuyor

Araştırmacı-yazar Muammer Bilgiç, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarında, "Ben Müslümanım" diyenlerin durumunu değerlendirdi.Bilgiç paylaşımlarında, 150 yıllık tarihi süreç boyunca kendi kimliğini "Müslüman" olarak ilan edenlerin hep aynı durumda olduğunu belirtirken, içinde bulunulan durumun sebeplerinden birinin devlet ve tarih anlayışımızı sorgulamamak olduğunu savundu.
 
Bilgiç'in paylaşımları şu şekilde:
 
150 yıl önce halife varken, şehyülislam varken, faizli bankacılık sistemi varken, saraylarda konaklarda debdebe varken, rüşvet, iltimas, servet yığma varken, ingilizlerle ya da fransızlarla iş tutma varken "ben müslüman'ım" diyenlerin ekserisi ne durumdaysa sanırım şimdi de aynı.
 
"Son 20 yılda dünyevileştik, müslümanca duruştan uzaklaştık, hak ve adalet anlayışımızı yitirdik" tezi pek oturmuyor. Kokuşmanın, çürümenin, bozulmanın başlangıcı diyebileceğimiz bir sıfır noktası yok. İyiler ve kötüler her zaman vardı ama iyilerin güçlü olduğu zamanlar çok az.
 
Sanırım bizi düşünmekten alıkoyan kutsal devlet-şanlı tarih anlayışı. "Orduların seferden ganimetlerle döndüğü zamanlarda ihlaslıydık, takva sahibiydik, adildik ama ne zaman ki islam'dan uzaklaştık yenilmeye başladık" kolaycılığı durumumuzu sorgulayıp anlamanın önündeki engeldir.
 
Haksızlıkları, adaletsizlikleri, sarayların şatafatını, yoksulların sefaletini örtbasın en etkili yolu hurafe anlatıcıların ve hamaset yapıcıların önünü açmaktır. Onlar, başka bir zaman diliminde, ölmüşleri ya da ölüm ve ötesini konuşurlar, şimdiki zamana dair cümleleri yoktur.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.