Sosyal Medya

Önemli Şahsiyetler

Türk siyasetine yeni bir parti lideri olarak girecek Ali Babacan kimdir?

Ali Babacan son günlerde siyaset sahnesinde en çok ismi anılan kişilerden biri oldu. Son olarak hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulan Ali Babacan hakkında bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verdi. İşte bir dönem milletvekilliği, bakanlık ve başbakan yardımcılığı görevleri yapan Ali Babacan'ın hayatıAli Babacan, ilk öne kurulacak yeni partide yer alacağı iddiaları ile gündeme geldi, daha sonra da eski Hazine Müsteşarlığı çalışanı Ali Çelik'in, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusuna bulunmasıyla. Suç duyurusunun ardından Ali Babacan hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı. Ali Çelik'in ifadesinin alınmasının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, iddiaları soyut bularak Babacan hakkında soruşturmasına yapılmasına yer olmadığına kara verdi. AK Parti'nin kurucu üyelerinden olan, milletvekilliği, bakanlık ve başbakan yardımcılığı gibi pek çok görev üstlenen ve ardından siyasetten uzaklaşan Ali Babacan'ın hayatından detaylar haberimizde.
 
ALİ BABACAN KİMDİR?

 

4 Nisan 1967'de Ankara'da doğdu. Baba adı Hilmi, anne adı Güner'dir.
 
İşletmeci ve Endüstri Mühendisi; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü birincilikle bitirdi. Yüksek lisansını ABD'de Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management'de İşletme Dalında tamamladı.
 
ABD'de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette çalıştı. Ankara'da ticaretle uğraştı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu.
 
22, 23 ve 24. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. 58 ve 59. Hükümetlerde Devlet Bakanlığı görevini yürüttü. Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Başmüzakere- ci olarak atandı. 60. Hükümette Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. Hükümette yapılan değişiklik sonrasında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. 61 ve 62. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi.
 
Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Babacan, evli ve 3 çocuk babasıdır.
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');