Sosyal Medya

Güncel

Le Pen, aşırı sağcı partilerle birlik kurmak istiyor: Hedef AP'de 'süper grup' kurmak

Fransız aşırı sağcı Ulusal Birlik partisinin lideri Marine Le Pen, seçimlerin ardından Avrupa Parlamentosu’nda, Avrupa’nın diğer aşırı sağ görüşlü milletvekilleriyle bir 'Süper Grup' oluşturulabileceğini belirtti.Aşırı sağcı Fransız lider Marine Le Pen, İtalya'nın Milano kentinde Avrupa'nın diğer aşırı sağcı ve sağ popülist parti temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, önümüzdeki hafta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin ardından, Strasbourg'da "aşırı sağcıların daha önce hiç olmadığı kadar güçlü bir grup oluşturabileceklerini" dile getirdi.

Deutsche Welle Türkçe'nin Alman dpa haber ajansından aktardığıan göre bu olasılığın "heyecan verici" olduğunu belirten Le Pen, partisinin AP seçimlerinden birinci parti olarak çıkmaması durumunda, siyasi rakibi Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un istifa etmesi gerektiğini savundu.

Bazı seçim anketlerine göre Le Pen'in partisi Ulusal Birleşme, Macron'un Yürüyüş Halindeki Cumhuriyet (LREM) partisinin önünde bulunuyor.

"AMAÇ AVRUPA BİRLİĞİNİ ZAYIFLATMAK"

Milano'daki buluşmanın ev sahibi olan sağ popülist İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini de seçimlerin ardından "Avrupalı Halklar ve Uluslar Birliği"ni kurmak istediğini dile getirerek, hedeflerinin Strasbourg'ta en güçlü siyasi grup olmak olduğunu belirtti. Yine bazı kamuoyu yoklamalarına göre aşırı sağcı ve sağ popülist milletvekillerin oranı yeni kurulacak parlamentoda yüzde 10 civarında olacak.

Ancak farklı siyasi partilerin bu oluşuma katılmaları halinde oranın yükselebileceği bildiriliyor. Milano'da bir araya gelen aşırı sağcı siyasetçiler, Avrupa Birliği'ni bugünkü şekli ile devam ettirmeye karşı çıkarak, Birliğin birkaç temel ortak konu dışında yetkilerinin azaltılmasını ve uluslara devretmesini talep ediyor. Marine Le Pen de konuyla ilgili olarak, "Biz Avrupa diplomasisi istemiyoruz" dedi.

AVUSTURYA'DAKİ RÜŞVET SKANDALI

Aynı ideolojik çizgiyi paylaştığı Avusturya Başbakan Yardımcısı Strache ile ilgili video skandalına da değinen Le Pen, bunun Avusturya'nın iç meselesi olduğunu ancak görüntülerin iki yıl önceye ait olmasına rağmen, AP seçimlerinden bir hafta önce yayınlanmasını manidar bulduğunu vurguladı.

Alman Der Spiegel haber dergisi ve Süddeutsche Zeitung gazetesi dün Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache'nin bir Rus yatırımcısı kadın ve üst seviye bir Rus oligarkın yeğenine seçim öncesi partisine yardım yapılması durumunda bazı devlet ihalelerinin Rusya'ya verilebileceği yönünde ifadeler kullandığı görüntüler yayınaldı.

Der Spiegel ve Süddeutsche Zeitung "Rus" kadının Avusturya Kronen Zeitung gazetesinin yüzde 50'sini satın almayı teklif ettiği ve bu konuda Hürriyet Partisi'nden destek istediğini yazdı.

Olay sonrası koalisyon çökerken, Avusturya erken seçime gitme kararı aldı. Ayrıca Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache de istifa etti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');