Sosyal Medya

Özel / Analiz Haber

Yeni Rektörün keyfi uygulamasıyla açığa alınan eski Rektör'den İlahmi Işık'a mektup

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’ne yeni atanan Rektör Osman Selçuk Aldemir, eski Rektör Cavit Bircan’ı yetkisiz ve hukuksuz bir şekilde Yüksek Öğretim Kurulu’nda “olmayan soruşturmaları” gerekçesiyle görevden alması Türkiye gündemine oturdu. Cavit Bircan ayrıntıları Düşünce Mektebi Yazarı İlhami Işık'a yazdığı mektupla anlattı.Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’ne yeni atanan Rektör Osman Selçuk Aldemir, eski Rektör Cavit Bircan’ı yetkisiz ve hukuksuz bir şekilde Yüksek Öğretim Kurulu’nda  “olmayan soruşturmaları” gerekçesiyle akla mantığa aykırı suçlama ve iftiralarla FETÖ ile irtibat iltisaklı göstermek amacıyla yetkisi olmadığı halde 3 aylığına açığa almıştır. Bu durumun önce basına servis edilip, bir gün sonra resmi yazıyla tebliği asıl amacın  karalama ve iftira olduğunu gösterir.
 
Açığa alınma yazısında iddia edildiği gibi; YÖK Başkanlığınca yürütülen hiç bir disiplin ve ceza soruşturması bulumamaktadır. Bu bir iftiradır. Kaldı ki olsa bile o soruşturma YÖK başkanlığı nezdinde yürütülür rektörün yetkisi dahilinde değildir. Bu açık bir yetki gaspıdır. 
 
Rektörün yazıda belirtiği  “Rüşvet, zimmet, görevi kötüye kullanma ve ihaleye fesat karıştırma’ iddiaları hem Sayıştay hem de YÖK tarafından incelenmiş ve iddiaların doğru olmadığı ortaya çıkmıştır. Eski Rektör Bircan daha önce bu iddiayı atanlarla ilgili hem tehditten hem de iftiradan dolayı suç duyurusunda bulunmuştur.
 
Gelelim FETÖ iltisaklı olma ihtimaline karşı kısmına. 15 Temmuz sonrası Üniversiteden FETÖ’ye üye, irtibat ve iltisaklı olduğu için ihraç edilen kişiler tarafından  kendisi hakkında defalarca suç duyurusunda bulunulmuş ve her biri hem YÖK hem de savcılık tarafından incelenmiş kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiştir.
 
İşin en komik kısmı ise YÖK tarafından yürütüldüğü iddia edilen, gerçekte olmayan soruşturmaların delillerini karartma ihtimaline dayanarak açığa alınmasıdır. YÖK’te yürütülen ve olmayan bir soruşturmayı nasıl karartılabilir. İşin can alıcı kısmı ise yetki gaspıdır. Rektör Osman Selçuk Aldemir, YÖK Başkanının yetkisi dahilinde olan bir açığa alma işlemini kendisi yapmıştır.
 
YÖK bu konuda 10 Mayıs Cuma günü üniversiteye, açığa alma yetkisinin kendi uhdesinde olduğuna dair bir yazı göndermiş olduğu bilgisine rağmen halen göreve iade konusunda bir gelişme olmamıştır, bu talep rektör tarafından işleme alınmamıştır.
 
Göreve geldiği günden beri sadece muhafazakar camia üniversitenin değişik yerlerine sürülmeleri de dahil her türlü baskı ve tehditle karşı karşıya kalmıştır.  Ancak bu tehdit ve baskıdan tüm üniversite personeli rahatsızdır. Eski rektörün yetkisiz biçimde açığa alınması yeterli ve gerekli tepkiyi görmezse tüm masum ekip arkadaşları açığa alınma riski ile karşı karşıyadır.
 
Cavit Bircan - İlhami Işık
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.