Sosyal Medya

Güncel

Zekeriya Yapıcıoğlu: Hüda Par seçmeninin çoğunluğu oyunu Ak Parti'ye verdi

Eski HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Kürt meselesi çözülmeden Türkiye’nin ilerleyemeyeceğini söyledi.Eski HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Kürt meselesi çözülmeden Türkiye’nin ilerleyemeyeceğini söyledi.

Kurdistan24 televizyonunda yayınlanan Rojev programına konuk olan Zekeriya Yapıcıoğlu, Kürdistan Bölgesi’nde partilerinin ofisi açması, Başkan Mesud Barzani ile yapılan görüşme ve Türkiye gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yapıcıoğlu, Kürt meselesinin çözülmemesi durumunda Türkiye’nin siyasi ve ekonomik olarak ilerleyemeyeceğini vurguladı.

Yapıcıoğlu, Başkan Barzani ile yaptıkları görüşmede; bölgedeki sorunları, Türkiye ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkileri ve Türkiye’deki Kürt partilerinin durumları üzerine konuştuklarını söyledi.

Yapıcıoğlu, parti ofisi açmalarındaki amaçlarının, Kürdistan Bölgesi Hükümeti, halkı ve Başkan Barzani ile ilişkilileri geliştirme olarak ifade etti.

HÜDA PAR NEDEN SEÇİMLERE KATILMADI?

Türkiye’de 31 Mart’ta gerçekleşen yerel seçimlere neden katılmadıklarıyla ilgili olarak Yapıcıoğlu, “Türkiye’deki ekonomik kriz HÜDA PAR’ı da etkilediği için seçimlere giremedik. Türkiye’de seçim barajının yüksek olmasından dolayı yüzde 3 oranında oy almayan bir parti hükümetten bütçe alamıyor. İkinci sebep ise hala teşkilatlarımızın olmadığı il ve ilçeler için çalışmalar yürütmemiz. Bu çalışmalarımızı 2023 seçimlerine yetiştirmeye çabalıyoruz” dedi.

İTTİFAKTA NEDEN YER ALMADILAR?

31 Mart seçimleri için çok sayıda partinin kendileriyle bağlantı kurduğunu ifade eden Yapıcıoğlu, HÜDA PAR seçmeninin çoğunlukla AK Parti’ye oy verdiğini söyledi.

HDP’nin de içerisinde olduğu 5 Kürt partisiyle 24 Haziran seçimleri için ittifak yapmak için görüşmeler gerçekleştirildiğini vurgulayan Yapıcıoğlu, buna rağmen olumlu bir sonucun ortaya çıkmadığını belirtti.

Yapıcıoğlu, “Biz siyasi bir partiyiz. Bize bağlı herhangi silahlı bir gücümüz yok. HDP ve PKK kendinden başka hiç kimseyi bölgede istemiyor. Kendilerinden başka kimsenin bölgede siyaset yapmasına izin vermiyorlar. Bize yönelik, ‘Ya bize bağlı olacaksınız, istediğimizi yapacaksınız ya da siz devlete hizmet ediyorsunuz’ şeklinde beyanatları var” dedi.

HÜDA PAR’IN PROGRAMINDA KÜRT MESELESİ

HÜDA PAR’ın, parti kurucuları ve yöneticilerinin yüzde 95’inin Kürtlerden oluştuğunu belirten Yapıcıoğlu, “Biz İslami bir partiyiz. Partimizin programında Kürt meselesinin çözümü ilk sırada yer alıyor. Fakat Kürtler adına siyaset yaptıklarını iddia edenler Kürt sorununun ortadan kalktığını ve Türkiye’yi demokratikleştirmeye çalıştıklarını söyleyecek düzeye gelmişler” ifadelerini kullandı.

“AK PARTİ KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNDEN UZAKLAŞTI”

AK Parti’nin Kürt sorununun çözümünden uzaklaştığını ifade eden Yapıcıoğlu, “1923’ten 2005’e kadar Kürtlerin varlığı inkar ediliyordu. 2005’te Erdoğan ‘Kürt sorunu vardır ve biz bunu çözmek zorundayız’ dedi. Ve bununla ilgili bazı önemli adımlar da atıldı. Çözüm süreci başladı. Bunun çeşitli sebepleri var. HDP Erdoğan’a ‘seni başkan yaptırmayacağız’ dedi ve çözüm süreci bitti. AK Parti de MHP’ye yanaştı. AK Parti şimdi de ‘Kürtlerin bazı sorunları var ama Kürt sorunu yoktur’ diyor” şeklinde konuştu.

Yapıcıoğlu son olarak, “Eğer Türkiye bağımsız bir devlet olmak istiyorsa ve ABD’nin denetimi altında çıkmak istiyorsa kendi iç sorunlarını çözmek zorundadır. Kürt sorunu çözülmeden Türkiye ne ekonomide ne de siyasette başarılı olabilir. Türkiye’deki sorunların ve Kürt sorununun barışçıl yollarla çözülmesi gerekiyor, güvenlik ve silahla sorunlar çözülmez” şeklinde konuştu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.