Sosyal Medya

Serdar Turgut: Amerikan yönetimi Küba’nın sürekli olarak Maduro’ya yardım için Venezuela’nın iç işlerine karıştığını düşünüyor

Serdar Turgut- HabertürkVenezuela meselesini Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton aylar önce yakın takibe alınca, ülkede bugünlerde yaşanılanların olacağı konuşulmaya başlandı Washington’da. 
Bolton. Maduro'yu ülkeden zorla çıkarıp yerine Guaido’yu koymak istiyor. Hatta bir ara Kolombiya’da konuşlanmış Amerikan askerlerinin oradan Venezuela’ya geçirilmesinin planı bile yapılmıştı.
 
PLAN UYGULAMAYA KONULDU
 
Guaido sabah erken saatlerde kendisine yakın askeri birliğe giderek ayaklanma çağrısını yapıp planı yürürlüğe koydu.
O çağrısını yaparken Bolton Washington’da Venezuela avunma bakanı, anayasa mahkemesi başkanı ve cumhurbaşkanlığı askeri birimi komutanına çağrı yaparak harekete geçmelerini istedi. Savunma bakanının karısı ile İspanyol büyükelçiliğine sığınmış olduğu söyleniyor. Buna teyit gelmedi ama konuşulan bu şu anda.
 
MADURO KAÇACAK SÖYLENTİSİ 
 
Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkede olaylar başlarken Maduro’yu ülkeden alıp Küba’ya kaçıracak uçağın hazır bekletildiğini söyledi. Bu haber teyit edilemedi ancak daha sonra Putin’in bu fikirden Maduro’yu vazgeçirdiği söylenmeye başlandı Washington’da.
Amerikan yönetimi Küba’nın sürekli olarak Maduro’ya yardım için Venezuela’nın iç işlerine karıştığını düşünüyor. Küba'nın arkasında da Rusya’nın durduğu açıkça söyleniyor Washington’da. Yönetim Küba'ya yeni yaptırımlar getirmesi fikri üzerine de çalışmaya başladı.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');