Sosyal Medya

Türkiye Gazetesi'nin nifak manşetine cevap: Aynı şeyleri temcit pilavı gibi tekrarlayıp duruyorlar

Türkiye Gazetesinin Müslümanların arasına nifak eken manşetine Hayrettin Karaman Hoca cevap verdi.Independent Türkçe’ye konuşan Hayrettin Karaman, “Böyle birkaç camia var. Yeni değil 40-50 yıldır aynı şeyleri temcit pilavı gibi tekrarlayıp duruyorlar. Benim hakkımda da yanılıyorlar. Ben onları ıslaha, normale çekmeye çalışan bir kimseyim” dedi.

Türkiye’de birçok çevre tarafından “modernist ilahiyat ekolü” olarak tanımlanan Ankara Üniversitesi İlahiyat Okulu’ndan değil Marmara Okulu’nun önünde durduğunu söyleyen Karaman şunları söyledi:

“Onların yaptığı gibi dışlayıcı, tekfirci hareket edemem çünkü onlar da insan ve son tahlilde Müslüman. Bizim gibi düşünmeyebilirler. Geçmişte ehli sünnet uleması kendisi gibi düşünmeyen alimlere ‘bidat ehli’ demişler ama onları tekfir etmemişler. ‘Ehl-i kıble tekfir edilmez’ demişler. Kimseye ‘Ben kafirim’ demedikçe onları tekfir edemeyiz.”

Işıkçılar Cemaati’ni de kardeş olarak gördüğünü söyleyen Karaman, “Mutedil bir çizgiye gelirler diye dua ediyorum ama Müslümanları, cevapları verilmiş olduğu halde, 50 yıldır aynı şeylerle itham etmelerini iyi niyetle ve İslami gayretle açıklayamıyorum” şeklinde konuştu.

Karaman, benzer suçlamalara daha önce kişisel internet sitesinden “İthamlar ve Cevaplarım” başlıklı bir yazıyla cevap verdiğini hatırlattı.

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');