Sosyal Medya

Güncel

İspanya'da Franco'nun partisi 1975'ten sonra yükselişte

İspanya'da halk üçüncü kez sandığa gidiyor. 1975'te diktatör Franco'nun ölümünden bu yana aşırı sağcı bir parti ilk kez bu kadar destek görüyor.İspanya halkı üçüncü kez sandığa gidiyor. Yapılan seçimlerde koalisyonların kurulamaması seçimlerin üçüncü kez yapılmasına neden olurken aşırı sağ partinin yükselişte olması dikkatleri üzerine çekti. 
 
İspanya'da 1975 yılında ölen diktatör Franco'dan bu yana aşırı sağ partiler bu seçimlerde olduğu kadar destek görmemişti.
 
BBC Türkçe'de yer alan habere göre; İspanya'da aşırı sağcı Vox partisinin ortaya çıkmasıyla ülke siyaseti tek partili hükümetlere veda etmiş ve koalisyon hükümetlerine mecbur kalmış görünüyor.
 
ERKEN SEÇİM KARARI NASIL ALINDI?
 
Halk Partisi'nin eski lideri ve dönemin başbakanı Mariano Rajoy, Haziran 2018'de parlamentoda düzenlenen güvenoyu yoklamasından başarıyla çıkamadı.
 
Halk Partisi'nin yolsuzluk skandalı ile sarsılması yüzünden iktidarı son bulurken, Sosyalist Parti'nin lideri Pedro Sánchez, bir azınlık hükümeti kurarak başbakan oldu.
 
350 koltuklu parlamentoda sadece 84 milletvekili bulunan Sánchez, Podemos ile Bask ve Katalan milliyetçisi partilerin desteğiyle başa geçti.
 
Ancak Şubat 2019'da Bask ve Katan partilerin bütçesine onay vermemesi üzerine ortaya çıkan siyasi karmaşayı sona erdirmek ve elini güçlendirmek isteyen Sánchez, 29 Nisan'da erken seçimlerin düzenlenmesi kararını aldı.
 
AŞIRI SAĞIN YÜKSELİŞİ
 
Ülkede bazı siyasi liderlerin yargılanıyor olması aşırı sağ partilerin yükselmesine neden olan önemli etkenlerden biri. 
 
Bu durum İspanya siyasetine ve seçmenin de algısına damga vurmuş durumda. Böylece başta Vox adındaki parti olmak üzere sağ İspanya'da iyice yükselmeye başladı. Vox ile Franco rejiminden beri ilk defa aşırı sağ bir parti bu kadar destek görüyor. Valencia Üniversitesi'nden profesör Juan Rodríguez Teruel, BBC'den David Molloy'e yaptığı açıklamada, "Bu ekonomi ile ilgili bir seçim değil, 20 yıldan beri gördüğümüzden çok farklı bir durum. Kampanya kimlik konuları etrafında dönüyor, özellikle de Katalan meselesi etrafında. Görünen o ki artık ekonomi en temel mesele değil" dedi.
 
VOX'UN SİYASETTEKİ YÜKSELİŞ ÇİZGİSİ
 
2014 yılında kurulan Vox, Avrupa'daki benzerleri gibi aşırı sağ, göçmen karşıtı ve İslam karşıtı bir çizgi izliyor.
 
Bu zamana kadar İspanya siyasetine pek bir etkisi olmasa da Aralık ayında düzenlenen bölgesel seçimlerde Endülüs parlamentosunda 12 koltuk alarak herkesi şaşırttı.
 
Böylelikle Endülüs'te 36 yıl sonra ilk defa Sosyalistler yerine Halk Partisi ve Ciudadanos'un kurduğu ve Vox'un destek verdiği bir sağ koalisyon bölgeyi yönetmeye başladı.
 
FRANCO'DAN BU YANA BİR İLK
 
Bu İspanya tarihinde diktatör Franco'dan beri ilk defa Avrupa'nın diğer ülkelerinde görüldüğü üzere aşırı sağ bir partinin güç kazanması anlamına geliyor.
 
Liderinin Santiago Abascal olduğu parti, aşırı sağ etiketini reddederken Avrupa Birliği yanlısı olmasıyla Avrupa'nın diğer aşırı sağ partilerinden ayrıldığı görüşünü savunuyor.
 
Partinin şiarı İspanyolları politikalarının merkezine koymak ve merkezi yönetimi daha güçlü bir İspanya yaratmak.
 
Muhalifleri ise partiye Franco dönemi benzeri bir milliyetçiliği uyandırdığı eleştirisini yöneltiyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.