Sosyal Medya

The Simpsons Notre Dame yangınını öngörmüş müydü?

Sosyal medyada paylaşılan bir görselin Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’de yayınlanan The Simpsons isimli animasyon dizisinin bir bölümünde 15 Nisan 2019’da Paris Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangınının önceden tahmin edildiğini gösterdiği iddia edildi.Twitter’da 19 Nisan 2019’da paylaşılan gönderi şimdiye kadar 730 beğeni aldı.

Ancak The Simpsons’ın bir bölümünde Notre Dame yangınının önceden tahmin edildiği iddiası doğru değil. Söz konusu görüntü montajlanarak oluşturulmuş. Sahnenin orijinali 19. sezon 7. bölümde yer alıyor ve Montgomery Burns de bu sahnede yok.

Sahneye alevler montajlanarak eklenmiş

YouTube üzerinden erişilen The Simpsons dizisinin 19. sezon 7. bölümünde iddia konusu sahne görülebiliyor.

Sahnenin orijinalinde alevler ve dizi karakterlerinden Montgomery Burns de görülmüyor. Bu yüzden sahnenin montajlanarak oluşturulduğu söylenebilir.

Montgomery Burns’ün görüntüsü ise Wikipedia’daki The Simpsons sayfasında da görülebiliyor.

 

Montgomery Burns

 

The Simpsons, 1989 yılından beri devam eden bir Amerikan yapımı animasyon dizisi. Dizinin Husbands and Knives (Eşler ve Bıçaklar) isimli 19. Sezon 7. bölümünde iddia konusu sahnede Homer Simpson eşi Marge Simpson tarafından aldatılmamak için çeşitli zayıflama yöntemleri deniyor. Bu yöntemlerden biri de mide küçültme ameliyatı. Ameliyat sırasında gördüğü rüya sırasında Homer, Marge’ı “Springfeld” köyündeki Notre Dame Katedrali’ne kaçırıyor.

Bu bölümün ABD’de yayınlanma tarihi ise 18 Kasım 2007.

 

İddiaya konu olan sahnenin devamında ise bazı kişiler ellerinde meşalelerle katedrale yöneliyorlar. Böyle bir sahne gerçekten var olsa da Notre Dame Katedrali dizinin ilerleyen dakikalarında alev almıyor.

İddia görsel başka ülkelerde de yayıldı

Almanya’da yayın yapan teyit ekibi Correctiv’in 17 Nisan 2019’da yayımlanan analizinden söz konusu iddianın Almanya’da da sosyal medya kullanıcıları arasında yaygın olduğu görülebiliyor. Bu gönderide de alevler farklı bir biçimde montajlanmış. Correctiv yayımladığı analizde The Simpsons üzerinden paylaşılan komplo teorilerine de değinmiş.

Aynı iddia Almanya’da da yayılmış.

 

 

Başka bir Twitter kullanıcısı paylaştığı bir video ile iddia konusu görselin bir “öngörü” olduğunun altını çiziyor.

Bu kullanıcının paylaştığı YouTube videosunun sahibi videonun açıklamalar kısmında “I make mistake(so really I make this up” (Hata yaptım(bunu ben uydurdum))” diye belirtmiş. Şu ana kadar 52 bin izlenen Bru Ko isimli kullanıcının videosunun başlığı ise yanıltıcı: “Simpsons – Predicted Burning Of Notre Dame” (Simpsons-Notre Dame yangınının tahmini).

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.