Sosyal Medya

'Rusya ve Türkiye olarak Suriye’de gerginliğin düşürülmesi için büyük çaba gösteriyoruz'

Rusya Devlet Başkanı Putin, “Astana sürecinin garantörleri Rusya ve Türkiye olarak Suriye’de gerginliğin düşürülmesi için büyük çaba gösteriyoruz.' ifadelerini kullandı.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Astana sürecinin garantörleri Rusya ve Türkiye olarak Suriye'de gerginliğin düşürülmesi için büyük çaba gösteriyoruz." dedi.

Putin, "Türkiye ile pekiştirilmiş ve ilerlemiş iş birliği çerçevesinde ilişkileri geliştirme kararı aldık." ifadelerini kullandı.

Putin şu ifadeleri kullandı:

Rusya ve Türkiye olarak Suriye'de gerginliğin düşürülmesi için çalışıyoruz. Karma ekonomik komisyonun eşbaşkanları arasında da bir toplantı yapıldı. Geçen sene bizim ticaret hacmimiz 25.5 milyar dolar seviyesine ulaşmıştı. Ticareti artırma amacına mevcut engellerin kaldırılması faydalı olabilir.

Rusya ve Türkiye arasında enerji arasındaki işbirliği stratejik seviyeye ulaşmıştır. Rusya'nın Türkiye tüketicilerine doğalgaz sevkiyatını artırmasında Türk Akımı projesi etkili olacaktır.

S-400 MESAJI

 

Diğer proje Akkuyu Santrali'nin inşa edilmesi. 2023 yılında birinci santrali tamamlamak istiyoruz. Bu projeyi hızlandırmak için Türk yatırımcılarla anlaşmayı tamamlamak lazım. Askeri sanayi ve savunma alanında işbirliğimiz var. Gündemimizde S-400'lerin sevkiyatının tamamlanması var.

İnsani alanda da ilişkilerimiz gelişmektedir. Bu karşılıklı turizmi artıracaktır.

ERDOĞAN: YENİ HEDEFLERE KİLİTLENİYORUZ

Erdoğan, "6 milyon Rus vatandaşını konuk ederek rekor kırdık. İkili ticaret hacminde hedefimiz 100 milyar dolara ulaşmak. Gelecek dönem için yeni hedeflere kilitleniyoruz."dedi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.