Sosyal Medya

Güncel

Theresa May, Brexit'i tekrar parlamentoya getirecek

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brüksel ile imzaladığı Brexit anlaşmasını üçüncü kez milletvekillerinin onayına sunmayı planlıyor.Alman Haber Ajansı Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Parlamento işlerinden sorumlu Bakan Andrea Leadsom, Avam Kamarası'nda yaptığı açıklamada, Başbakan May'in Brexit anlaşmasını Cuma günü oylamaya sunmak istediğini belirtti.

2 KERE REDDEDİLDİ

Başbakan May'in AB ile imzaladığı Brexit anlaşması 15 Ocak ve 12 Mart'ta milletvekillerinin onayına sunulmuş, her iki seferde de anlaşma reddedilmişti.

DÜN, 8 SENARYO REDDEDİLDİ

Avam Kamarası'nda Çarşamba günü (dün) yapılan oturumdaysa Brexit anlaşmasına alternatif olabilecek sekiz önerge oylamaya sunulmuştu. Ancak bağlayıcı olmayan önergelerin hiçbiri kabul edilmemişti.

THERESA MAY: İSTİFAYA HAZIRIM

Bu oylama sırasında Başbakan May, anlaşmanın kabul edilmesi halinde istifa etmeye hazır olduğunu belirtmişti. Fakat yine de istediği sonuç elde edilemedi. Kabul edilmeyen 8 senaryo şu şekildeydi:

- Avrupa Birliği'nden 12 Nisan'da anlaşmasız ayrılma

- İngiltere'nin Gümrük Birliği, Tek Pazar ve Avrupa Serbest Ticaret Alanı üyeliğinin sürmesi

- İngiltere'nin Avrupa Ekonomik Alanı üyeliğinin sürmesi

- İngiltere'nin Gümrük Birliği üyeliğinin sürmesi

- İngiltere'nin Gümrük Birliği üyeliğinin sürmesi, Tek Pazar kurallarına gelecekteki düzenlemeleri kapsayacak şekilde uyması

- 50. maddenin yürürlüğünün tek yanlı durdurulması ve Brexit'in iptal edilmesi
- Brexit anlaşmasının bir referandumla halkın onayına sunulması

- Brexit anlaşması sağlanamaması durumunda, AB ile sürecek müzakereler boyunca taraflar arasındaki ilişkilerin mevcut haliyle sürmesi.

AVAM KAMARASI: AYNI ŞEYİ DEFALARCA OYLAYAMAYIZ

Avam Kamarası Başkanı John Bercow'un daha önce yaptığı açıklamalarda, 415 yıllık bir kuralı hatırlatarak, Avam Kamarası'nda aynı metnin defalarca oylamaya sunulamayacağını ifade etmişti.

Avam Kamarası Başkanı, bu anlaşmanın yeniden oylamaya sunulabilmesi için metinde farklılıklar olması gerektiğine dikkat çekmişti.

ZAMAN YOK

Brexit anlaşması eğer Cuma akşamına kadar milletvekilleri tarafından onaylanmazsa, Başbakan May'in Brexit'in 22 Mayıs'tan sonrasına ertelenmesi için AB'den süre istemesi gerekiyor. Aksi takdirde, Birleşik Krallık 12 Nisan'da hiçbir anlaşma imzalamadan AB'den ayrılmak zorunda kalacak.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.