Sosyal Medya

Güncel

Guantanamo'da hapsedilmişlerdi... 5 Taliban komutanı ABD ile müzakere masasında

Beş yıl önce Guantanamo'dan takas sonucu serbest bırakılan 5 Taliban komutanı, Afganistan'da süren barış görüşmelerinde ABD'li heyetin karşısında oturuyor.Taliban ile ABD arasında beşincisi düzenlenen barış görüşmeleri Katar'ın Doha kentinde sürüyor. Son görüşmelerde ABD 1990'lı yıllarda Taliban'ın meşru bir rejim olmasını savunan Afgan asıllı ABD büyükelçilerinden Zalmay Halilzad tarafından temsil edilirken, Taliban tarafı örgütün kurucularından Molla Baradar tarafından temsil ediliyor.

Masanın Taliban tarafında oturan 5 isim, Guantanamo'da hapsedilmiş isimler olmaları sebebiyle dikkat çekiyor. O isimler, ABD'nin Afganistan işgalinin ardından bu hapishaneye kapatılan ve Taliban yönetiminde göre alan Mullah Khairullah Khairkhwa, Abdul Haq Wasiq, Mullah Fazel Mazloom, Mullah Norullah Noori ve Mohammad Nabi Omari.

2019-03-28_20h10_32

MÜZAKERE MASASINDA OLACAĞIMIZI DÜŞÜNEMEZDİK

The New York Times'a verdikleri röportajlarda Guantanamo'ya kapatıldıkları döneme ilişkin açıklamalarda bulunan isimler, “O hapishaneye haksız yere kapatıldıklarını, serbest kalmaya ilişkin umutlarını hep diri tuttuklarını fakat bir gün müzakere masasında karşılarında oturmayı hiç düşünmediklerini" söyleyerek duruma ilişkin şaşkınlıklarını paylaştılar.

BEŞ İSİM ve AFİYET SIDDIKİ KONUSU

CAI tarafından kaçırılması ve yıllarca Bagram ile Guantanamo Hapishaneleri'nde tutulmasıyla gündeme gelen Pakistanlı bilim insanı Afiyet Sıddıki'ye ilişkin haberlerde söz konusu 5 isme rastlanmıştı. Konuyu yıllardır takip eden İngiliz gazeteci Yvonne Ridley, Haziran 2018'de yayınladığı bir yazısında Afiyet Sıddıki'ye ilişkin takas görüşmeleri yürütüldüğünü belirtmişti. Söz konusu takasın Taliban tarafından esir tutulan Amerikan askeri Robert Bergdahl'a karşı gerçekleştirileceğini fakat bu planı Pakistan istihbaratının bozduğunu söyledi.

Kısa süre sonra (2014) esir ABD askeri Robert Bergdahl'e karşı beş üst düzey Taliban yetkilisinin serbest bırakıldığını söyleyen Ridley; bu isimlerin Katar'da yaşadığını belirterek şu ifadeyi kullandı: "Güvenilir bir kaynağım, eğer kendilerinin yerine Dr. Sıddıki'nin serbest bırakılma ihtimali olduğunu bilseler, Guantanamo'da kalmayı tercih edeceklerini söyledi."

kaynak: timeturk.com

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.