Sosyal Medya

Güncel

Suriye muammasının arkasındaki isim: John Bolton

ABD Başkanı Donald Trump, 'Suriye'den çekiliyoruz' açıklamasının ardından iki kere karar değiştirdi ve önce 400 sonra 1000 ABD askerinin bölgede kalacağını duyurdu. Serdar Turgut, bu muammanın arkasında John Bolton olduğunu yazdı.Habertürk Yazarı Serdar Turgut, bugünkü köşesinde ABD Başkanı Donald Trump'ın "Suriye'den çekilme" planının Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton tarafından manipüle edildiğini yazdı. Trump'ın "söylediğini unutmak" şeklinde sergilediği şahsi tutumumunun da bunda etkili olduğunu yazan Turgut, Bolton'un geniş bir etki alanının olduğunu belirtiliyor.

İşte Turgut'un yazısının ilgili kısmı:

JOHN BOLTON'UN MANEVRA ALANI

"Konu hakkında yaptığım tüm temaslardan ve konuşmalardan sonra anladım ki Suriye ile ilgili olan tüm pozisyon değişikliklerinde ve adımların temelinde perde arkasında John Bolton bulunuyor.

Ulusal güvenlik danışmanı, Trump'ın ruh halini en iyi tanıyan ve bunun kendisine bürokratik manipülasyonlar yapmak için büyük fırsatlar tanıdığını tespit etmiş durumda. Çünkü Trump "Askerlerimizi çekiyoruz" diye hiç bir birime danışmadan açıklama yaptıktan sonra bu konuyu sanki olmamış gibi unutup yaşayabiliyor. Konuyu dakikalar içinde unutunca bu varsayılan çekilme işini koordine etmekle görevli John Bolton hemen devreye giriyor.

Bolton, Suriye'den çekilmeye karşı ve Türkiye'ye karşı da pek iyi duygular beslemiyor. Askerlerin çekilmesi fikrine zaten destek veren tek bir Amerikan birimi de bulunmuyor. Bu durum John Bolton'a büyük bir manevra alanı ve imkanı tanıdı.

İRAN'A KARŞI ŞAHİN KANATTA, PYD'Yİ DESTEKLİYOR

Bolton, İran'a yönelik şahin kesimin de başında geliyor. Suriye'den askerlerin çekilmemesini İran tehdidini kullanarak hemen her birime kolaylıkla kabul ettiriyor. Bu aynı birimler PYD/YPG'nin de desteklenmesinden yana olduklarından Bolton daha fazla asker bulundurulması fikrini onları da koruma düşüncesini de argümanlarına ekleyerek güçlendirebildi."

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.