Sosyal Medya

May istifasını verirse koltuk için yarışacak en güçlü isim Türk kökenli

İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılık (Brexit) anlaşması Parlamento'dan geçtiği takdirde istifa edeceğini söyledi.May, lideri olduğu Muhafazakar Parti'nin milletvekillerine AB ile vardığı Brexit anlaşmasına destek çıkmaları koşuluyla verdiği sözü tutarsa, müzakerelerin bir sonraki aşamasına kalmadan görevi bırakacak.
 
Peki May'in boşaltacağı koltuk için kimler yarışacak?
 
İngiliz Guardian gazetesi, olası isimleri derledi:
 
Boris Johnson
 
 

 

İngiltere'nin eski dışişleri bakanı Johnson bir süredir kırılgan bir oyun oynuyor.
 
May'in AB ile vardığı anlaşmayı parlamentodan bir türlü geçirememesi Johnson'a anlaşmaya karşı bir muhalefet dalgası yaratma imkanı verdi.
 
Gazeteci Ali Kemal'in torunu Boris Johnson, elinde bıçakla May'i sırtından vurmak için hazır beklediği görüntüsü vermekten ise kaçındı. Öte taraftan en güçlü aday olma konumunu sürdürüyor.
 
Geçtiğimiz hafta May istifa ederse anlaşmayı desteklemeye karar verebileceğini açıkladığında ise, başbakanı uçurumun kenarına sürüklemiş oldu. Johnson ve May geçtiğimiz hafta içinde 3 defa gizlice buluşmuştu. Johnson, bu görüşmelerde May'e verdiği mesajı, Salı günü kamuoyu ile de paylaştı ve "Eğer insanlar benim bu anlaşmayı desteklememi istiyorlarsa, müzakerelerin ikinci aşamasında bir şeylerin farklı gideceğini bana kanıtlamalılar" dedi.
 
Johnson partinin diğer üyelerine oranla pek de popüler olmasa bile, yarışın önde giden adaylarında olduğu imajını vermek isteyecektir. Ancak eski Londra Belediye Başkanı'nın yapabileceği her türlü hata onun için büyük bir risk. Johnson'ın çocuğa yönelik cinsel istismar vakalarının soruşturulmasını para israfı olarak nitelemesi sonrası İçişleri Bakan Yardımcısı Victoria Atkins'ten azar yediğini hatırlatalım.
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.