Sosyal Medya

Güncel

ABD'nin konuştuğu dolandırıcı: Elizabeth Holmes

Silikon Vadisi'nde Theranos isminde bir şirket kurarak, kan testlerini yapabilen bir alet geliştirdiğini iddia eden Elizabeth Holmes, ABD iş dünyasını tam 9 milyar dolar dolandırdı.Amerika Brileşik Devletleri, iş dünyasını tam 9 milyar dolar dolandıran Elizabeth Holmes'ı konuşuyor. Holmes, bu günlerde "The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley" isimli bir belgeselle gündemde.

ELIZABETH HOLMES KİMDİR?

ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Stanford Üniversitesi Kimya bölümünü 2003 yılında bırakarak Silikon Vadisi'nde "Theranos" adında şirket kuran Elizabeth Holmes, kan testlerini yapan bir makine geliştirdiğini iddia etti. Buna göre çok az miktarda bir kanla onlarca farklı test yapabilen bu makine, farklı hastalıkları tespit edebiliyor ve labaratuvarda uzun vakitler harcanmasını engelliyordu.

44_1

9 MİLYAR DOLAR TOPLADI

Elizabeth Holmes, medya partonu Robert Murdoch, ABD eski Savunma Bakanı James Mattis gibi isimlerin de aralarında bulunduğu birçok kişiden toplam 9 milyar dolar topladı. 

"SAHTE TESTLER YAPIYORDUK"

Belgeselde Holmes'ın çalışanlarının açıklamalarına yer veriliyor. Şirketi ziyaret etmek isteyen destekçilere makinenin gösterildiğini anlatan çalışanlar, kan tüpü yerleştirildikten sonra "test yapılıyor, biz size etrafı gezdirelim" diyerek kişileri uzaklaştırdıklarını söylüyor. Bu sürede makinenin içerisinden kanı aldığını belirten kimyagerler, testleri yapıp kanı kamineye tekrar koyduklarını belirtiyor. 

Holmes'ın "dolandırıcılık hikayesiyse" bir ihbar üzerine The Wall Street Journal'dan John Carreyrou isimli gazeteci tarafından çözülüyor.

SES TONU ve GÖZLERİ DİKKAT ÇEKİYOR

Belgeselde yer verilen detaylardan biriyse Elizabeth Holmes'ın sesi ve görünüşü. Konuşurken "sanki seslendiriliyormuş" ve ses "arka fondan" geliyormuş gibi bir izlenim oluşturan Holmes, aynı zamanda uzun süre gözlerini kırpmadan duruyor.

Sosyal medya kullanıcıları Holmes'ın sesi ve duruşunun "ürkütücü" olduğuna ilişkin paylaşımlar yaparken, belgeselin asıl odak noktasını "girişimcilik hikayelerinde insanların inanaçlarının nasıl kullanıldığı" oluşturuyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.