Sosyal Medya

Güncel

İsrailli bakandan Filistinli liderler için suikast çağrısı!

İsrail Kültür ve Spor Bakanı Miri Regev, abluka altındaki Gazze Şeridi'nden atılan roketin başkent Tel Aviv'in kuzeyinde bir eve isabet etmesinin ardından Hamas ve İsami Cihad hareketi liderlerine karşı suikast düzenlenmesi çağrısı yaptı.Regev, İsrail ordu radyosuna yaptığı açıklamada, bölgede artan tansiyona ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Filistinli gruplar ile İsrail arasındaki güç dengesine ilişkin herhangi bir soru işaretinin söz konusu olmadığını söyleyen Regev, "Kimin daha güçlü olduğu sorusunun cevabı çok açık. Terör yuvalarını boşaltmaları bile bu sefer onlara (Gazze'deki Filistinli gruplar) bir fayda sağlamayacak. Onları her yerde yakalayacağız" dedi.

Regev, İsrail'in yeniden Gazze'deki Filistinli liderlere yönelik suikastlara başlaması gerektiğini savunarak, "Ne zaman ki Gazze Şeridi'ndeki Hamas ve İslami Cihad liderleri hedef alındıklarını hissederler ancak o zaman bize karşı farklı davranırlar" diye konuştu.

İsrail Kültür ve Spor Bakanı Regev, daha önce de benzer çağrılar yapmıştı.

Gazze'den atılan bir roket, bu sabah Tel Aviv'in kuzeyindeki Şaron bölgesinde bir eve düşmüş, evde bulunan 7 kişi yaralanmıştı.

Bunun üzerine İsrail yönetimi, Gazze'ye açılan Kerm Ebu Salim ve Beyt Hanun (Erez) sınır kapılarını kapatmıştı.

AŞIRI SAĞCI İSRAİLLİ POLİTİKACI MİRİ REGEV

İsrail siyasetinin aşırı sağ kanadında olan Regev, tansiyonun yükseldiği her an yaptığı çağrılar ve sergilediği tutumlarla dikkat çeken bir isim. Birçok provokatif adım atan Miri Regev'in son yıllarda akıllara kazının hareketlerinden biri de 2017 mayısında gerçekleştirilen Cannes Film Festivali'nin açılış töreninde giydiği elbiseydi.

Regev'in giydiği elbisenin eteklerinde panaromik bir Kudüs manzarası içinde 'Ağlama Duvarı' ve 'Altın Kubbeli Kubbet'ül Sahra' resimleri yer alıyordu. Elbise o dönemde Trump yönetimindeki bazı isimlerin Ağlama Duvarı'na ilişkin açıklamalarına gönderme yapıyordu. Söz konusu yetkililer, Ağlama Duvarı'nın İsrail hükümranlığı altında olmadığı ve bu bölgenin Batı Şeria işgal bölgesi olduğunu söylemişti. Regev elbisey eilişkin  “Bu sene Kudüs'ün özgürleştirilmesinin ve birleştirilmesinin 50'inci yıldönümünü kutluyoruz. Bu tarihi günü sanat ve moda aracılığıyla kutlamaktan onur duyuyorum” demişti. Festivalin gerçekleştirildiği tarih aynı zamanda israil'in Golan Tepeleri, Sina Yarımadası ve Batı Şeria ile Doğu Kudüs'ü işgal etiği 1967 savaşının (Altı gün savaşı) 50. yılıydı.


88_1

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.